АКО ВЕ КАСНЕ СТРШЛЕН: За да си го спасите животот и да избегнете алергиски реакции – ЕВЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ

- Advertisement -

АКО ВЕ КАСНЕ СТРШЛЕН: За да си го спасите животот и да избегнете алергиски реакции – ЕВЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ

Убодот на стршлен е многу болен, но во повеќето случаи не е фатален како што некои мислат.
Најчесто сето тоа завршува со благ оток кој трае неколку дена. Меѓутоа, убодот од стршлен понекогаш може да предизвика анафилактичен шок, односно алергиски реакции на отровот, а тогаш целата работа е многу поопасна.

Во секој случај, најдобро е да избегнувате авантури во природата на места каде што има стршлени. Ако се занимавате со градинарство, бидете внимателни и заштитете ги откриените делови од телото. Ако навистина се појави убод, веднаш отстранете го убодот и нанесете ладна облога.

- Advertisement -

Убодите од стршлен главно предизвикуваат оток, црвенило и чешање на оштетениот дел од кожата. Мал убод може да помине за половина час или еден час, но ако некое лице е особено чувствително на неговиот отров, целата рака, нога или друг дел од телото на кој се наоѓа убодот може да отече.

За да го спречите ширењето на токсините во телото, држете го издупчениот дел од телото подигнат во однос на торзото, советува порталот Krenizdravo.rtl.hr .

Ако убодот остане во кожата, обидете се да го исцедите со рамен нож. Не користете пинцети бидејќи обично само го турка отровот во телото, а убодот останува подлабоко во кожата.
Убодите во блиџина на грлото и вратот се особено опасни бидејќи отокот може да предизвика отежнато дишење, па дури и задушување, поради што повредениот мора веднаш да се пренесе во итната медицинска помош.

Убодите од отровните инсекти како што се стршлените се особено опасни за луѓето склони кон алергиски реакции. Тие можат да паднат во анафилактичен шок.

Убодот од стршлен може да доведе до анафилактичен шок кој доаѓа од неколку причини:
Бидејќи некое лице е алергично на каснувања од инсекти, бидејќи убодот е на непријатно место каде што отокот предизвикува задушување, ако некое лице било каснато од стршлен или оса во последните неколку недели, имунолошкиот систем станал преосетлив на алергенот и анафилактички реакции на организмот.

Треба да се нагласи дека во случај на анафилактичен шок веднаш да се повика брза помош за да се спроведе антишок терапија. Оваа терапија може да ја прават само стручни лица кои со следење на симптомите ги одредуваат дозите на адреналин, антихистаминици и кортикостероиди, со цел да се неутрализира алергиската реакција.

Во случај некој да е во смртна опасност, а во тој момент нема лекар кој ќе му помогне, алергиската реакција може да се ублажи со однапред подготвена инјекција адреналин. Затоа, доколку сте изложени на ризик од каснување од стршлен, а особено ако сте алергични на каснувања од инсекти, потребно е за секој случај да земете една ваква инјекција и антихистамински таблети, а за сето тоа прво консултирајте се со лекар.

Во случај да нема алергиска реакција, туку само обичен оток, местото на убодот треба да се третира со ладни облоги. За таа цел можете да користите ладен предмет како метална лажица.

Меѓутоа, во некои случаи, алергиската реакција може да се одложи за 8 до 10 часа, па сепак најдобро е да се консултирате со лекар, особено ако веќе сте каснати од инсект во последните неколку часа.

Еден искусен пчелар вели дека отокот и болката предизвикана од каснување од пчела, оса или стршлен можете да ги ублажите со таблета аспирин или андол. Една таблета треба да се стопи и да се нанесе на местото на убодот, да се држи една минута, а потоа да се отстрани. Ова треба да се направи веднаш по убодот и така ќе го намалите отокот и ќе ја ублажите болката и чешањето, пренесува 100posto.jutarnji.hr .

Ако ве убоди стршлен или некој друг инсект, не паничете. Во случај на алергиска реакција, важно е веднаш да се посети лекар.

Последни објави

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ – НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ - НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа Ако сакавте кисела зелка,...

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)Тиктокер снимил застрашувачки предмет што го нашол во стара...

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови Водата што останува од...

Готвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и ја валкаат во ова јадење: маслото никој не го прска, а вкусот е 10...

Наместо брашно – Извалкајте ја рибата во ова и ќе биде деликатес кој не лепиГотвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

Поврзани објави

error: Content is protected !!