АКО ГО ПРАВИТЕ ОВА ДОБРО Е ВАШЕТО ДЕТЕ ДА НЕ ВЕ ТЕПА, А ТОА ЌЕ БИДЕ КОГА МАЛКУ ЌЕ ПОРАСНЕ: Отец Тадеј ја откри најголемата родителска грешка!

- Advertisement -

АКО ГО ПРАВИТЕ ОВА ДОБРО Е ВАШЕТО ДЕТЕ ДА НЕ ВЕ ТЕПА, А ТОА ЌЕ БИДЕ КОГА МАЛКУ ЌЕ ПОРАСНЕ: Отец Тадеј ја откри најголемата родителска грешка!Отец Тадеј откри која е најголемата грешка што ја прават родителите кога ги воспитуваат своите деца, а која на крајот ја обвинуваат за одредено однесување.

Воспитувањето деца е голем предизвик за родителите, додека многумина со најдобри намери прават кардинални грешки во воспитувањето. Постојат посебни правила со кои можеме да го претвориме детето во вистинска личност која ќе ни служи во староста.

Сепак, на секое дете треба да му се пристапи на индивидуален начин и да му се прилагоди. Интересно е тоа што родителите ја обвинуваат нив за однесувањето на своите деца, не сфаќајќи дека тие самите се одговорни за однесувањето на нивното дете.

- Advertisement -

Отец Тадеј особено зборуваше за оваа чувствителна тема, а она што имаше да го каже крие голема мудрост.

„Таткото и мајката имаат голема моќ над децата – што и да мислат родителите, тоа ќе им се случи на децата. Со денешните деца е многу тешко. Тие се уништени и овде и во целиот свет. Како што вели еден старец, сега нашите деца се како лилјаци, талкаат ноќе, а дење спијат.

А духовите под небото си го прават своето, сакаат скроз да ја уништат младоста, да ги направат како автомат. Дека не мислат со своја глава, туку што им диктираат.

Оние на мои години знаат какви биле луѓето помеѓу Првата и Втората светска војна. И тогаш имаше разлика, но сега овој свет како да излезе од пеколот. Како да не е роден на земјата, човеку. Изгубени сме.

На децата им треба многу љубов за да им се покаже (од родителите), но искрена. Ми пиша докторка од Битола, а маж и е доктор, имаат само еден син. Се запишал на факултет, но нема да учи, нема да слуша. Ги удрил трите автомобили што му ги купиле родителите. Мајка вели:

„Фала му на Бога што остана жив, сега веќе немаме резерви за купување, па кога ќе се вратиме од работа го фаќа татко ми за гуша барајќи пари, не знам што да правам!

Што да и пишам? Реков, не обвинувај никого што твоето дете е такво, ти си крив. Страдај. Сакаш само едно дете, па си направил се по негова волја, мораш отсега. Така си го научил.

Ако мислите дека имате дете, правете како сакате, но разумно. Кога бил мал, неговите желби биле мали. Сега порасна, сега има многу желби и желби се големи, така го научивте. Ако мислите дека имате дете, вие сте.

Тој бара да задоволи големи желби, а добро е да не ве победи, инаку кога ќе порасне ќе го добиете и тоа. Тоа ќе биде награда за тоа како сте го воспитале како дете.

Тешки се времињата, слава му на Бога“, рече отец Тадеј.

Извор: Книга – „Старец Тадеј: За бракот, расудувањето и вниманието“, Духовни луг, 2018 година.

Последни објави

Ја видов свекрвата ми стави нешто во чајот и решив незабележано да ги сменам филџаните

Ја видов свекрвата ми стави нешто во чајот и решив незабележано да ги сменам филџаните Руслана отсекогаш знаела дека нејзината свекрва Наталија Александровна не ја...

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата Овој џем кој се приготвува од...

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет!

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет! Списанието Reanimation објави...

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Поврзани објави

error: Content is protected !!