Ако сте пушач подолго од 5 години, направете си го овој еликсир

- Advertisement -

Ако сте пушач подолго од 5 години, направете си го овој еликсир.Докажано е дека пушењето цигари предизвикува рак и нормално дека би било најдобро во овој момент да ги оставите цигарите и повеќе да не ги запалите…

Сепак, доколку не сте ја донеле таа одлука сеуште, би требало да ги исчистите своите бели дробови, особено ако пушачкиот стаж ви е подолг од пет години.

Состојки кои ќе ви бидат потребни се следните:

 • 1 литар вода
 • корен од ѓумбир (околу 2 см)
 • 400 гр шеќер
 • 400 гр лук
 • 2 лажици куркума
 • - Advertisement -

  Подготовка:

  Ставете ја водата и шеќерот во тенџере на оган и загрејте ги на средна температура додека не зовријат, а потоа додадете ги останатите состојки. Лукот претходно испасирајте го или исецкајте го колку што можете поситно, а ѓумбирот исчистете го и изрендајте го. Кога ќе се олади мешавината на собна температура, ставете ја во тегла во фрижидер.

  Консумирајте секое утро на празен стомак по две супени лажици и навечер пред спиење повторете ја постапката. Овој еликсир ги прочистува белите дробови кај пушачите.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!