А таа е ВИСТИНСКАТА Бајка: „Убавицата и ѕверот“ со која сите пораснавме, ја крие трагичната СУДБИНА на двајца!

- Advertisement -

Бајката која сите ја знаеме многу добро е всушност вистинска приказна.

Габриел Сузан де Вилнев за прв пат ја објави оваа приказна во 1740 година во Франција, а се базираше на вистински ликови.

Ѕверот од бајката е човек по име Петрус Гонсалвус, роден во 1537 година на Канарските острови, кој боледувал од хипертрихоза или синдром на врколак – тогаш непозната и неизлечива болест.

- Advertisement -

Гонсалвус имаше тешка судбина. Како дете од 10 години бил заробен и испратен во кафез на францускиот двор како подарок за крунисувањето на кралот Хенри II.

Хенри II, сепак, открил дека Петрус Гонсалвус има тивка и мирна природа и решил да го претвори во вистински џентлмен. На кралскиот двор, Гонсалвус научил да зборува, чита и пишува на три јазици и многу брзо станал истакнат член на кралската палата со привилегиите на тогашната аристократија.

По смртта на Хари II, францускиот престол го презеде кралицата Катерина ди Медичи, неговата сопруга, која важеше за личност со тешка природа. Таа, од сомнителни мотиви, креирала планови да се омажи за Гонсалвус.

Приказните од кралскиот двор што кружеа во тоа време се однесуваа на тоа како на кралицата бракот на Гонкалвус е забавен и дека би сакала да гледа деца кои боледуваат од хипертрихоза.

Плановите на кралицата на крајот се остварија. Гонсалвус се оженил со девојка која била истоименичка на кралицата и со неа поминал 40 години во брак, за време на кои се родиле седум деца. За жал, четири деца страдале од синдром на врколак. Гонсалвус стана атракција во европските судови.

Ги посетувал кралските палати и на тој начин заработувал за живот. Тој и неговото семејство станаа сурова забава за монарсите и дворјаните. На оваа судбина не им побегна ниту децата. Повеќето беа испратени како подарок за европското благородништво и беа третирани како домашни миленици, а не како луѓе.

Ситуацијата беше многу чудна. Ниту беа приведени, ниту ослободени, туку им беа исплатени, објаснува Роберто Запери, италијански историчар и биограф на Гонзалвус. Иако живееле удобно и официјално имале добар социјален статус, Гонсалвусите никогаш не биле целосно третирани како луѓе.

Во тогашната хумана и цивилизирана Европа, Петрус Гонсалвус умре без последното помазание на свештеници.

Хипертрихозата е ретка медицинска состојба која продолжува да ги збунува научниците. Наследната болест на кожата предизвикува прекумерен раст на влакна по целото тело, освен дланките и стапалата.

Растењето на влакната е особено изразено на лицето, ушите и рамената, а поединецот може да има деформитети на лицето и забите, што му дава „ѕверски“ изглед. Тоа е генетска состојба, па многу е веројатно дека некој со „хипертрихоза“ ќе им ја пренесе на децата – исто како Гонсалвус. Иако не постои лек за тоа, симптомите може да се ублажат со отстранување на влакна.

Последни објави

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ – НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ - НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа Ако сакавте кисела зелка,...

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)Тиктокер снимил застрашувачки предмет што го нашол во стара...

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови Водата што останува од...

Готвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и ја валкаат во ова јадење: маслото никој не го прска, а вкусот е 10...

Наместо брашно – Извалкајте ја рибата во ова и ќе биде деликатес кој не лепиГотвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

Поврзани објави

error: Content is protected !!