Баба ми ме научи на овој трик за миење садови, сега купувам детергент на секои 6 месеци

- Advertisement -

Миењето садови секако не е омилена активност на ниту една домаќинка. Некои одамна си ги олеснија своите животи и се опремени со машини за миење садови. Но, има и такви што продолжуваат да висат со часови пред мијалникот, борејќи се со валкани садови.

Додека миеме садови, користиме многу детергент. Резултат – ние трошиме многу детергент за самиот процес и за испирање. Да не спомнувам колку течност и вода трошиме.

За среќа, постои еден мал трик со кој можеме да заштедиме не само драгоцено време, туку и пари. Го научив од баба ми и сакам да го споделам со вас.

- Advertisement -

Кога ме виде како се борам, ми ја кажа нејзината тајна за брзо и економично миење садови. Веднаш ги послушав нејзините зборови и откако завршив со друг куп валкани садови, сфатив дека од сега па натаму, само ќе ги измивам на тој начин.

Магичниот трик на баба ми е мала чинија вода. Во неа таа истура околу 1 лажица детергент и многу внимателно се меша. „Водата не треба да пене“, твитна таа.

Кога ќе дојде време да ги измиете садовите, само потопете го сунѓерчето во чинијата. На тој начин брзо ќе го завршите миењето и ќе имате чисти садови.

Со лажица течност ќе измиете една или две мијалници исполнети со валкани садови. Ова е одличен начин да заштедите многу пари. И затоа што со помалку детергент станува полесно да се исплакне, така да трошите помалку вода.

Патем, некои домаќини го исполнуваат мијалникот со вода со сапуница. Ова исто така заштедува пари!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави