Баба ми ми го кажа најважното правило при месење тесто со квасец

- Advertisement -

Баба ми ми го кажа најважното правило при месење тесто со квасец
Се претпочитаат домашните тестенини од фабричките, иако мора да се внимава на нивната количина.

За да се осигурате дека лебот, питата или пецивото што ги консумирате не содржат квасец штетни за дигестивниот систем, замесете тесто само со квасец.

И тестото од квасец станува поуспешно и полесно нараснува кога ќе ги набљудувате следните услови:

  • просејте го брашното и оставете го да отстои;
  • работа во добро загреана просторија;
  • квасецот растворете го во млака вода или свежо млеко додека не стане големи грутки. Потоа промешајте и оставете повторно да нарасне;
  • во просеаното брашно направете „бунар“ и во него истурете го разредениот квасец;
  • тенкото тесто нека нарасне на топло место, па се замесува со повеќе брашно до потребната цврстина;
  • тестото измешано со квасец побрзо ќе нарасне ако го боцкате на неколку места со тубички од тестенини;
  • не месете го тестото со путер долго време, бидејќи неговите квалитети се влошуваат
  • за што и да е наменето тестото, месете го додека не стане меурчиња;
  • загрејте го плехот или формата за печење, намачкајте го и посипете го со брашно. Ако тестото е мрсно, само посипете го со брашно без да додадете вишок маснотии; – лебот, питата и колачите се печат во загреана рерна.

Последни објави

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни Вкусно јадење, брза подготовка… СОСТОЈКИ: 200 гр пилешки џиегер 200 гр интегрален...

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА.Ако сте биле измамени во минатото, веројатно сте...

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба му

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба муДалеку во шумата стоеше стара куќа, речиси трошна. Таму живеела една старица, која...

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно Правилно избраните производи при подготовка на салата може да го направат ова мезе исклучително корисно....

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила Помфритот кој се служи во угостителските објекти обично има вкусна крцкава кора....

Поврзани објави

error: Content is protected !!