Била технолошки вишок и ја загубила работата: Денес е МИЛИОНЕРКА бидејки направи само една ВАЖНА РАБОТА кога остана без плата

- Advertisement -

Худа призна дека губењето на работата е најдоброто нешто што и се случило некогаш. Кога беше прогласена за технолошка вишок во Дубаи, таа реши да се сврти кон нејзината љубов – шминката.

Денес, десет години подоцна, Худа Катан е мултимилионер, влијател и сопственик на милијарда долари вредната козметичка компанија „Худа Бјути“.

Најдобро од сè, таа гради успешна компанија заедно со семејството, сестрите и соосновачите Мона и Ајла, како и сопругот Кристофер Гонкал, со кој ја имаат ќерката Нур.

- Advertisement -

Во интервју за „ЗДРАВО!“ таа зборуваше за своето искуство во индустријата за убавина, предизвиците со кои требаше да се соочи и нејзините омилени производи.

Кога започнавте да се интересирате за оваа област?
За убавината и шминката се заинтересирав уште од рана возраст. Како дете бев убедена дека не сум убава, дури ни симпатична. Имав мали дамки на лицето, па затоа прво размислував како да се ослободам од обетките. Тогаш дојде редот на веѓите. Ја заклучив вратата од мојата соба и ја тропнав. Не сакав мајка ми да знае затоа што сигурно не дозволуваше да правиме такви работи.

Која е најважната лекција што ја научивте за време на вашата кариера?
Оставив многу тешки моменти, особено на почетокот на приказната. Најдобриот совет го добив од мајка ми, која, патем, нема искуство во водење компанија. Ми рече да бидам трпелива. Затоа што кога работите не одат толку брзо како што се надевавме, ние често се фрустрираме.

Како жена во деловната сфера, односно во машкиот свет, дали чувствувате дека имате дополнителни предизвици?
Секој ден. Жените сè уште се соочуваат со предрасуди. Само затоа што сакаме да носиме шминка и да се облекуваме убаво, не значи дека не треба да се сфаќаме сериозно; ова не значи дека нацрт ни тече низ глава, дека не можеме да се справиме со зборови или дека не сме способни да носиме паметни деловни одлуки.

Реалноста сепак е поинаква. Има толку многу исклучителни жени кои прават извонредни работи и не се вклопуваат во калапот. Земете ги на пример Бијонсе, Опра Винфри, Ева Лонгорија, Викторија Бекам.

Дали индустријата за убавина посветува доволно внимание на различноста?
Воопшто не. На тоа сè уште треба да се работи. Нашата кампања „Сјај“ им претстави и на луѓето со одредени несовршености како лузни, имавме и фантастична жена чија нога беше ампутирана, покажав стрии … Светот треба да го разбере и види сето тоа. Одлично е да се биде посебен и да се слави вашиот карактер.

Дали имате своја рутина за одржување на убавината?
Луда сум, морам да признаам. Ако ставам несоодветна хидратантна крема или заборавам да го исчистам лицето со тоник пред спиење, се будам следното утро со цистични акни. Имам многу чувствителна кожа и не можам да користам многу производи.

Дали можеби се каете за нешто што го користевте?
Сакам да пробам сè, но понекогаш излегува дека тоа било погрешна одлука. За среќа, благодарение на работата, знам како да ги сокријам тие грешки.

Се сеќавам дека во една прилика, додека пишував блог, пробав лакови „Диор“ и ги применував и отстранив приближно 99 пати. Јас целосно ги уништив ноктите. Тие се суви, како и мојата кожа и коса, па затоа морам да внимавам на кои третмани ги изложувам.

Дали имате омилен производ за нега на убавина?
Од колекцијата „Huda Beauty“, дефинитивно е основа за пудрата „FauxFilter“, а исто така ми се допаѓа и нашиот сеопфатен хајлајтер „Нимфа“. Јас ги користам заедно. Ми се допаѓа Институтот за серум Esthederm EVE.

Почнав да користам дневни маски и веќе ја забележувам разликата. Што се однесува до парфемот, обожавам слатки и гурмански мириси. Омилена ми е „Кајали ванила“.

Како се опуштате?
Кога сум на одмор. Одморот е исклучително важен и постојано им го претставувам на сите членови на нашиот тим. Еднаш месечно организираме „ден на љубов кон нас“, ги заклучуваме канцелариите и одиме на продолжен викенд. Некои одат на долги прошетки, поминуваат квалитетно време со деца, читаат книга или едноставно не прават ништо.

Каков совет би му дале на помладото јас?
Како млада жена, бев многу креативна и се свртев кон уметноста, но подоцна станав доста несигурна. Се сомневав во себе и во своите способности. Долго време се чувствував безбедно.

Мислам дека сега би му рекла на помладиот Худи: „Кој се грижи што мислат луѓето за тебе? Тоа не дефинира нас или нашата судбина “.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави