Божјо дрво, непроценлив дар на природата: Расте во нашите градини, но не сме свесни колку е лековито (РЕЦЕПТ)

- Advertisement -

Божјо дрво, непроценлив дар на природата: Расте во нашите градини, но не сме свесни колку е лековито (РЕЦЕПТ)Билни гранчиња Божјо дрво го опуштаат телото и ги смируваат нервите, поради што се особено препорачливи за психички болести.

До потоци и реки, на запуштени земјишта и градини од јуни до октомври, расте и цвета лековито мирисното и горчливо Божјо дрво Artemisia abrotanum, пишува Новости.

Дрвенестото стебло, украсено со тенки тесни фино поделени лисја и мали цветови во форма на соцвети, може да достигне висина до 1 m. Листовите на ова повеќегодишно растение ослободуваат мирис кој наликува на мешавина од лимон и пелин. Често се користи наместо пелин, бидејќи е помалку горчлив и има пријатен мирис. Содржи етерични масла, танин, алкалоид абротин, горчливи материи. Има вкус на Кока Кола.

- Advertisement -

Потекнува од Централна Азија. Цветовите се бледо жолти и кружни во форма. Дрвото е исправено. Во народната медицина, препаратите од Божјото дрво се користеле за варење и воспаление на слузокожата на цревата, за воспаленија и инфекции. Покрај тоа, го забрзува излачувањето на потта и урината.

Помага и при анемија, кашлица, недостаток на апетит и дијареа. Се користи и за покривање во случај на удари и смрзнатини. Тие произведуваа жолта боја за боење на волна од Божјото дрво, а се користеше и за одбивање на молци.

За потребите на третманот, гранчињата се собираат во фазата на цветање на дрвото Божјо. Се сушат на топло и проветрено место под сенка. За третман, тие се користат во форма на чај, тинктура и бањи.

Чајот и тинктурата се препорачуваат против акутно цревно воспаление, за поттикнување апетит, за регулирање на запек, за треска, жолтица и други заболувања на црниот дроб и бубрезите, како добар диуретик. Традиционалната медицина истакнува дека состојката абротин ја намалува температурата, па чајот се користи и за респираторни проблеми, катара на бронхиите и белите дробови, астма, туберкулоза. За бронхитис и кашлица, чајот е поефикасен со мед. Ги регулира и менструалните проблеми, без разлика дали се работи за зголемено или намалено крварење.

Со мачкање и триење ја чисти кожата и помага при многу кожни болести како и за убоди од инсекти.

Билни бањи со гранчиња Божјо дрво го опуштаат телото и ги смируваат нервите, поради што се особено препорачливи за психички болести. Чајот има и седативно дејство.

Сокот од згмеченото растение нанесен во форма на паста помага при грчеви на тетивите и делови од екстремитетите и појава на јазли на тие места. Традиционалните исцелители велат дека треба да бидете упорни во нанесувањето и триењето на згмеченото растение на местата погодени од промената. Само сокот може да се извади од свежото растение и да се користи за истите цели.

Сокот може да се меша и со алкохол, во сооднос 2 спрема 1 (два дела сок и еден дел од алкохол) и на тој начин долгорочно се користи за промени на кожата.

Без разлика на извонредната ефективност на Божјото дрво, неопходно е да се внимава во контактот со ова растение поради можна појава на алергија. Покрај тоа, тој е контраиндициран во која било форма за бремени жени.
Рецепт за чај од Божјото дрво

Во чајник сварете две големи лажици суви цветни гранчиња (30 гр.) со литар врела вода. Оставете го покриениот чај да отстои еден час и потоа процедете. Пијте една шолја наутро и една навечер пред јадење. Можете да приготвите чај и од свежо растение, но во тој случај се додава двојно поголема доза од растителни гранчиња – 15 гр или една лажица.
Рецепт за тинктура од Божјото дрво

Во стаклен сад потопете 200 гр цветни гранчиња во литар 96 отсто алкохол или ракија. Затворете го капакот и оставете го да отстои 10 дена со често тресење. Потоа процедете и пијте по една чаша три пати на ден, половина час пред јадење, по можност со чај или сок.

Последни објави

БИБЛИЈАТА ВЕЛИ ОВА Е НАЈЛОШИОТ ГРЕВ ШТО МОЖЕМЕ ДА ГО НАПРАВИМЕ: Никогаш не би помислиле, а тоа носи НАЈСУРОВА КАЗНА

БИБЛИЈАТА ВЕЛИ ОВА Е НАЈЛОШИОТ ГРЕВ ШТО МОЖЕМЕ ДА ГО НАПРАВИМЕ: Никогаш не би помислиле, а тоа носи НАЈСУРОВА КАЗНА.Секој жив човек греши, но...

КАРДИОЛОГ ОТКРИ ЗОШТО ЛУЃЕТО НАЈЧЕСТО УМИРААТ НАУТРО: Причината ќе ве ШОКИРА

КАРДИОЛОГ ОТКРИ ЗОШТО ЛУЃЕТО НАЈЧЕСТО УМИРААТ НАУТРО: Причината ќе ве ШОКИРА.Рускиот кардиолог, доктор на медицински науки и професор Јуриј Серебријански објасни зошто луѓето умираат...

Не знаат да простат: Овие хороскопски знаци имаат најголеми лоши спомени

Не знаат да простат: Овие хороскопски знаци имаат најголеми лоши спомени.НЕ е лесно да им простиме на луѓето кои нè повредиле или на некој...

Истурила омекнувач во КАЗАНЧЕТО: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе го направите истото!

Истурила омекнувач во КАЗАНЧЕТО: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе го направите истото! Иако мислевме дека омекнувачот може да се користи само за помека...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Поврзани објави

error: Content is protected !!