Вашиот јазик може да ви укаже дека страдате од подмолно заболување

- Advertisement -

Еден од најсигурните и антички методи за дијагностицирање на разни болести беше јазикот – неговата боја и чувствителност на различна храна и пијалоци. Тоа е еден од првите органи што ја сигнализира болеста.

Ако некое лице е здраво, тогаш јазикот е светло розов.

Обично, јазикот сигнализира за ангина, проблеми со црниот дроб, а понекогаш и за дигестивни проблеми. Затоа, ако забележите белузлава облога на него, тогаш знајте дека е предупредување дека некој од вашите органи има проблем и треба да преземете итна акција за да се справите со вашата болест.

- Advertisement -

Ако јазикот е бел, тогаш веројатно имате проблеми со дигестивниот систем и време е да започнете со промена на вашата исхрана и да внимавате на храната што ја јадете. Во оваа фаза, правилната храна може да избегне продолжено заболување. Ако јазикот ја промени бојата и ќе се затемни, треба веднаш да се консултирате со лекар за темелно испитување на желудникот.

Ако јазикот е жолт, тоа е веројатно проблем со жолчката или црниот дроб.

Ако вашиот јазик е зеленикав, може да имате егзацербација на опструкциите на гастроинтестиналниот тракт и жолчното кесе. Не размислувајте, туку одете директно на лекар.

Добро е да го погледнете вашиот јазик во огледалото, но што треба да барате?

  • Мирис од уста
  • Присуство на неоплазми
  • Состојбата на јазикот и неговите карактеристики надвижење и вкусот
  • Јазикот го отсликува статусот на различни органи. Крајот на јазикот ја отсликува состојбата на срцето, во пределот пред крајот – белите дробови, централниот дел – слезината, грбот – бубрезите, страните – жолчниот меур и црниот дроб.

Последни објави

ТАЖНА ВЕСТ: Почина маестро Џамбазов

ТАЖНА ВЕСТ: Почина маестро Џамбазов Веста за смрта на Александар Џамбазов преку социјалните мрежи ја објави неговиот син Игор Џамбазов Си замина нашиот маестро, тивко и...

(Рецепт)РУСИТЕ ГИ ПИЈАТ СЕКОЈДЕН ЗА ДА СЕ ЗАШТИТАТ ОД БОЛЕСТИ: А ќе го направите истото, кога ќе видите КОЛКУ ГО ШТИТИ ИМУНИТЕТОТ

Русите, кои редовно прибегнуваат кон народни лекови, дури и кога нема здравствени проблеми, ги пијат овие чаеви секој ден за да го зајакнат организмот Овој...

ОВИЕ 4 ЗНАЦИ ГИ ЧЕКА ГОЛЕМА СРЕЌА ВО ФЕВРУАРИ Им пристигнува енергија која обилува со убави промени за кои сонувале

Февруари е месец кој го наговестува крајот на зимата – ветува разни езненадување, убави промени и енергија во изобилство. Во...

Се бара личност ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ГОДИНА БЕСПЛАТНО НА СИЦИЈАЛИЈА, ама под овие услови

Бегство во прекрасно италијанско село можеби изгледа како невозможен сон, но Airbnb ќе му ја оствари оваа желба на еден среќник. Airbnb бара некој кој...

Сите останаа без текст на автобуска постојка: Постара госпоѓа шокираше со она што го носеше на грбот (ФОТО)

Сцените што може да се видат во јавниот превоз или на автобуските постојки често се неискажливи со зборови. Така, една од нив е направена во...

Поврзани објави

error: Content is protected !!