Видео:Изгледа неверојатно, а се прави со само 2 состојки и тоа– ќе го добиете највкусното крем сирење

- Advertisement -

Изгледа неверојатно, а се прави со само 2 состојки и тоа: јогурт и сол. Потребни ќе ви бидат и гази за процедување. Единствената маана му е тоа што ќе треба малку да стрпете додека да биде готово за јадење, но резултатот е фантастичен :-)Јогуртот го ставате во 6 пачиња газа да се процеди 24 часа. Повремено истурајте ја водата за да не се впие назад.
Извадете ја отстоената смеса во посебен сад и додајте и 1 лажица сол. Убаво измешајте додека не се соедини.

Одберете помал сад и ставете 2 парчиња газа. Внимателно ставете ја посолената смеса и најодозгора ставете чист проѕирен најлон.

Убаво завиткајте го и исечете го вишокот газа. Одозгора ставете парче картон и нешто потешко за да добие рамен облик. Оставете го сирењето во фрижидер да зрее 2 дена.

- Advertisement -

Внимателно одмотајте и сервирајте го во тањир како на видеото:

Последни објави

spot_img

Поврзани објави