Видео:Нов гаф Бајден изјави дека е во Сенатот веќе 120 години

- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден направи уште еден гаф, овој пат на првата прес-конференција за новинари откако ја презеде претседателската должност. Тој пред новинарите изјави дека во Сенатот е веќе 120 години.

Бајден одговараше на новинарски прашања од различни теми меѓу кои и за процедурата што се користи за блокирање на усвојување закони со употреба на тактика на одложување со бескрајни дебати, позната како филибастер.

- Advertisement -

„Мислам дека би требало да се вратиме на позицијата филибастер кога дојдов во американскиот Сенат пред 120 години“.

Бајден исто така наведе дека ја смета Кина одговорна во врска „Јужнокинеското или Севернокинеското Море“ или за договорот со Тајван, оставајќи ги гледачите да го проверат своето знаење по географија.

Ваквата изјава на Бајден предизвика реакции на Twitter:

 

Последни објави

spot_img

Поврзани објави