(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

- Advertisement -

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се крцкави, а одвнатре меки и сочни со полн, заситен вкус.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 1 кг компири варени
 • 200 г кашкавал
 • 200 г шунка/салама/пилешко месо
 • 2-3 лажици млад кромид (само лист)
 • сол, црн пипер по вкус
 • благ буковец зачин (крупно мелена црвена зачинска пиперка)
 • - Advertisement -

  ЗА ПОХУВАЊЕ:

  • 2 јајца
  • 100 г брашно
  • 100 г лебни трошки/презла
  • ПОСТАПКА:

   Компирите убаво измијте ги, излупете ги и ставете ги во тенџере со вода и малку сол да се варат околу половина час, додека да омекнат. Вишокот вода исцедете ја, па испасирајте ги. Кашкавалот исечкајте го на многу ситни коцкички или изрендајте го, а исто така и шунката или пилешкото месо (по желба). Додадете ги во испасираниот компир.

   Во смесата додадете една рака ситно сечкан лист од млад кромид (2-3 супени лажици), зачинете со лажичка сол, малку црн пипер и лажиче крупно мелена блага пиперка (буковец).

   Измешајте убаво додека да се изедначи смесата. Потоа кинете од неа и формирајте ќофтиња. Похувајте ги прво во брашно, потоа во изматени јајца и на крај во презла (лебни трошки).

   Пржете ги во умерено загреано масло додека да заруменат убаво од двете страни. Вадете ги во чинија со хартиена салветка и послужете како прилог или главно јадење. Деталте од постапката можете да ги погледнете во видеото:

    

Последни објави

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ – НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ - НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа Ако сакавте кисела зелка,...

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)Тиктокер снимил застрашувачки предмет што го нашол во стара...

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови Водата што останува од...

Готвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и ја валкаат во ова јадење: маслото никој не го прска, а вкусот е 10...

Наместо брашно – Извалкајте ја рибата во ова и ќе биде деликатес кој не лепиГотвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

Поврзани објави

error: Content is protected !!