(ВИДЕО) Стравувала од несаканите ефекти од вакцината, но починала од делта сојот

- Advertisement -

Мајка на две деца од Мисури, која не била вакцинирана против вирусот ковид-19, бидејќи се плашела од несаканите ефекти, починала откако заболела од делта сојот.

Триша Џонс (45) не сакаше да ја прими вакцината откако слушнала информации за луѓе кои страдаат од ретки несакани ефекти, како што се згрутчување на крвта или воспаление на срцето, и решила да почека.

Сепак, во пролетта оваа година, таа заболела со делта сојот на коронавирусот и никогаш не се закрепна, пренесува „FOX 4“.

- Advertisement -

Таа била примена во болница следниот месец, ставена на апарати за дишење и набргу починала.

Нејзиното семејство сега апелира до јавноста да се вакцинира или да ризикува да се разболи од ковид-19 како Џонс.

Нејзината мајка Дебора вакцината ја примила на пролет, сепак, нејзината ќерка била неодлучна и сакала да почека.

– Таа се плашеше од несаканите ефекти – изјави Дебора за „FOX 4“.

Во април, синот на Триша се разболел од вирусот на училиште, а подоцна било откриено дека неговата инфекција е поврзана со сојот делта. Набрзо се разболеле Триша и нејзиниот сопруг Кит.

– Откако се разболе, таа ми рече дека сум во право за вакцината, маските и другите мерки. И реков дека не сакам да бидам во право, само сакав да биде добро – рече мајката на Триша.

Нејзината состојба брзо се влошила, таа била пренесена во болница и ставена на апарати за дишење на 13 мај.

/Vecer.mk

Последни објави

Утре е тежок празник „Свети Тома седи дома“ – никако не го правете ова

Православните верници утре го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој...

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден!

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден! Во случај на досадна и досадна кашлица, можете да ја направите ова и...

Зачин што секој го има дома е лек за многу болести

Овој зачин сите го имаме дома, тој е лек за многу болести. Сушениот бибер се користи долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како...

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото. Совршената чистота не е секогаш присутна во домовите на луѓето....

Направете ги овие 5 работи со клима уред ако сакате НИСКИ сметки

Во зима, една од работите за кои постојано размислуваме се сметките за електрична енергија. Во овој период од годината, тие скокаат драстично и тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!