Виолетови велигденски јајца со уникатен шарм: Целосно природно бојадисување со помош на една единствена состојка

- Advertisement -

Фарбањето јајца е омилен велигденски обичај на многумина. За среќа, техники за бојадисување и шарање има многу, па секоја година можеме да пробаме нешто ново.

Оваа година во главен фокус се природните начини на бојадисување јајца, без додатоци на било каква хемија, дури ниту боја во кесички. Денеска ви го претставуваме најубавиот начин за, на целосно природен начин да добиете виолетови велигденски јајца.

Белите јајца сварете ги на вообичаениот начин. Додадете 80гр. чај од хибискус (листови, не во кесичка) во врела вода и една лажичка оцет.

- Advertisement -

Потоа спуштете ги јајцата во садот со чајот. После три минути извадете ги и ставете ги на проѕирна фолија, а потоа завиткајте ги така со едно ливче од хибискус и оставете ги да отстојат неколку минути. Одмотајте ги и уживајте во прекрасните виолетови јајца со уникатен дезен!

Јајцата можете да ги оставите да стојат подолго во чајот (5-6 минути), па ставете ги на проѕирната фолија. Кога ќе ги извадите ќе изгледаат црвено, но како што ќе се сушат, ќе стануваат виолетови со прекрасни, единствени шари.

Последни објави

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден!

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден! Во случај на досадна и досадна кашлица, можете да ја направите ова и...

Зачин што секој го има дома е лек за многу болести

Овој зачин сите го имаме дома, тој е лек за многу болести. Сушениот бибер се користи долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како...

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото. Совршената чистота не е секогаш присутна во домовите на луѓето....

Направете ги овие 5 работи со клима уред ако сакате НИСКИ сметки

Во зима, една од работите за кои постојано размислуваме се сметките за електрична енергија. Во овој период од годината, тие скокаат драстично и тоа...

Руски народен лек- Моќна тинктура која ги пржи мастите на стомакот и ги чисти артериите од ште-тните наслаги

За ослободување од то-ксините кои се таложат во телото, за зголемување на еластичноста на кр-вните садови и нивно ослободување од плаките, се препорачува редовно...

Поврзани објави

error: Content is protected !!