ВИСТИНСКАТА КИСЛОРОДНА БОМБА: Кога ќе го вметнете ова растение, ќе ги извадите сите отрови од домот!

- Advertisement -

Растенијата влијаат на квалитетот на воздухот во просторот за живеење. Тие го чистат воздухот од токсини и мувла и создаваат совршена средина.

Ако треба да го подигнете нивото на кислород во вашиот стан или куќа, задолжително внесете го алоето во домот.

Освен што е вистинска кислородна бомба, алое вера апсорбира јаглерод диоксид, јаглерод моноксид и формалдехид. Едно алое има ефект на девет биолошки прочистувачи на воздух во конзерва!

- Advertisement -

Покрај алое, можете да изберете и фикус. Ова растение е многу лесно за одржување бидејќи не бара многу светлина, а ефикасно го чисти воздухот од формалдехид. Но, треба да се внимава бидејќи листовите се отровни, па затоа не се препорачува да се одгледува во куќи каде има деца и домашни миленици.

Бршленот е растение кое секој треба да го има. Можеби ви изгледа неверојатно бидејќи се шпекулира дека е отровен, но за само шест часа отстранува дури 60% од токсините од воздухот и 58% од фекалните честички.

Лилјаните ги отстрануваат и хемиските токсини од воздухот. Го филтрираат формалдехидот од воздухот, како и трихлоретиленот.

НАСА тврди дека секое домаќинство треба да има помеѓу 15 и 18 наведени растенија на површина од 500 квадратни метри. Не треба да ја прескокнувате спалната соба кога ги уредувате.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!