Ги ублажува тегобите на настинка, кашлица и болки во грлото: Овој сируп има многу поволни дејства за организмот

- Advertisement -

Ги ублажува тегобите на настинка, кашлица и болки во грлото: Овој сируп има многу поволни дејства за организмот.Студеното време носи почести настинки кои главно се манифестираат со болки во грлото, упорна кашлица и затнат нос.

Пред да посегнете по лекови, обидете се проблемите да ги ублажите на природен начин. Сè што ви е потребно се – урми.

Урмите содржат калиум, еден од најважните минерали присутни во човековото тело. Покрај тоа, содржат растителни влакна, магнезиум, антиоксиданти, бакар и витамин Б.

- Advertisement -

Намирницата има моќно антипаразитско дејство, а урмите од телото по пат на системот за варење ги изнесуваат паразитите и другите габи, но и тешките метали, штетните бактерии, вирусите и други отровни патогени.

  • Состојки:
  •  1 шолја урми;
  • 2 шолји вода.

Урмите исечете ги на помали парчиња, па ставете ги во тенџере со вода и оставете ги потопени половина час. Потоа водата сварете ја, а урмите варете ги поклопени на ниска температура околу 20 до 30 минути.

Кога ќе се сварат, малку изладете ги, па изблендирајте ги. За да добиете сируп од урми, процедете ја течноста.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави