Готвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и ја валкаат во ова јадење: маслото никој не го прска, а вкусот е 10 пати подобар.

- Advertisement -

Наместо брашно – Извалкајте ја рибата во ова и ќе биде деликатес кој не лепиГотвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и ја валкаат во ова јадење: маслото никој не го прска, а вкусот е 10 пати подобар.

Можете да послужите пржена риба со компири или друга салата која одлично оди со овој специјалитет

Ако сакате пржена риба, а веќе имате подготвен рецепт за деновите што следат, еден трик ќе ви помогне да ја направите уште покрцкава, исто толку вкусна, но без да впие ниту една капка масло.

- Advertisement -

Тоа е состојката што ќе ја користите за замена на брашното, а која повеќето од вас ја имаат во кујната – згуснувач. Скробот или пченичниот скроб ќе создадат заштитна обвивка околу рибата, ќе биде крцкава и нема да може да впие премногу масло и да биде мрсна.

Состојки:

  • 1 кг риба по избор (погодна е и морска и речна риба)
  • 200 гр густина
  • 3 лажички сол
  • 1 лажичка пипер
  • 1 лажичка кромид
  • други зачини по ваш избор
  • масло за пржење

Подготовка:

Рибатата исечкајте ја на парчиња, посолете ја како и обично и оставете ја во фрижидер. Ова најдобро се прави еден ден претходно, но може да се направи и неколку часа пред пржење.

Ставете ја конзистентноста сега, додадете една кафена лажичка сол, а потоа бибер, кромид и други зачини по ваш избор. Добро се поврзувате.

Сега сипете го маслото длабоко во него, голема количина за да „плива“ рибата во него, па добро загрејте ја.

Извадете ја рибатата од фрижидер, па секое парче извалкајте го во густа смеса и ставете го во врелото масло. По потреба неколку пати превртете ја рибата, за да се пржи рамномерно од сите страни.

Можете да послужите пржена риба со компири или друга салата која одлично оди со овој специјалитет.

Пријатно!

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!