Го забрзува метаболизмот, ги исфрла наталожените токсини и ја регулира работата на цревата: Нутриционистите велат веднаш да го запишете рецептот за овој напиток!

- Advertisement -

Помешајте ги овие 3 состојки и ќе добиете моќен домашен напиток кој ќе ви помогне да го отстраните вишокот килограми и да го прочитите телото, советуваат нутриционистите…

Доколку се обидувате да ја доведете вашата линија во ред ова лето, овој напиток ќе ви помогне во тоа. Се прави од само три состојки, а може да ви помогне при регулирање на лошиот метаболизам, како и кај синдромот на мрзливи црева, а со самото тоа и кај слабеењето.

Оваа комбинација на состојки исто така го поттикнува и исфрлањето на наталожените токсини од телото, па токму затоа нутриционистите топло ја препорачуваат.

- Advertisement -
  • За подготовка ќе ви бидат потребни следните состојки:
  • 3 лимони
  •  1 шолја сецкан магдонос
  • 5 стебленца сецкан целер
  •  6 чаши вода

Подготовка:
Отстранете ја кората и семките од лимонот. Ставете ги сите состојки (освен водата) во блендер, блендирајте па потоа додадете ја и водата и повторно мешајте.

Овој напиток пијте го три пати дневно во текот на три дена, секогаш свежо подготвен. Освен тоа, важно е тие денови да јадете повеќе овошје и зеленчук, особено зелени салати кои го поттикнуваат метаболизмот и ги согоруваат мастите, интегрални житарки и антиоксиданси.

Еве што велат нутриционистите за делувањето на овие состојки на организмот:
Магдоносот содржи две групи на едноставни состојки: ароматични масла поради кои толку силно мириса и флавоноиди кои заеднички ги елиминираат токсините од телото.

Лимонот е полн со витамин Ц и други корисни хранливи состојки кои ги редуцираат масните наслаги и многу успешно можат да го отстранат холестеролот на целосно природен начин.

Целерот исто така го намалува нивото на холестерол, но го поттикнува и исфрлањето на токсини.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави