Го имате дома, а не знаете дека ЛЕЧИ СЕ: Најздравото нешто кое што можете да го внесете во телото

- Advertisement -

Го имате дома, а не знаете дека ЛЕЧИ СЕ: Најздравото нешто кое што можете да го внесете во телото

Го имате дома, а не знаете дека ЛЕЧИ СЕ: Најздравото нешто кое што можете да го внесете во телото

Иако фармацијата напредува постојано, луѓето сеуште се лекуваат и со природни домашни лекови, кои се моќни и ефикасни.

- Advertisement -

Меѓу овие лекови спаѓа и маслото од диво оригано, кое има голема примена.

Успешно се бори со бактерии и инфекции, меѓу кои и Ешерихија Коли. Ги ублажува и менструалните тегоби, помага за проблеми со варењето, а ги намалува и негативните последици од кожните болести.

Ги ублажува и респираторните проблеми, има многу витамини и минерали.

Ориганото има исклучително лековити својства, што нам ни се помалку познато, затоа што го сметаме за зачин во медитеранската традиционална кујна (се користи како свеж или сув зачин). Цветовите и лисјата на ова растение имаат и лековити својства.

Затоа, покрај кујнската намена, ориганото се користи и во ароматерапија, лекови, па дури и за козметички цели. Но еве кои се придобивките и консумацијата на чајот од оригано. Овој чај е богат со витамини Ц, К, А, железо, калциум, магнезиум, цинк, бакар, фенолни киселини, омега-3 масни киселини, флаваноиди и др.

Чајот од оригано има широк спектар на придобивки за организмот, особено во однос на дигестивниот систем и респираторните органи. Бидејќи чајот од оригано ја обновува цревната флора, исто така ќе помогне при нарушувања на дигестивниот тракт, проблеми со желудникот и цревата, гасовите, надуеноста, грчевите, дијареја, а исто така ќе му помогне на црниот дроб да работи подобро, да се заштити од дијабетес и да го подобри апетитот.

Бидејќи има исклучителни антибактериски својства, се покажа дека е одличен при елиминирање на бактериите, како што се Ешерихија коли, стафилокока, салмонела, а исто така се покажа добро и против габите, како што е кандидата, која се појавува во цревата. Научно е докажано дека ориганото е силен природен антисептик и антибиотик, така што ефикасно ги уништува вирусите и бактериите.

Чајот од оригано е одличен за респираторните органи. Помага против напади на астма, бронхитис, болки во грлото, настинка, грип и ќе ја олесни кашлицата. Исто така, ќе помогне да се намали ризикот од срцеви заболувања и артритис.

Исто така е одличен против несоница, а бидејќи е природен аналгетик, добрар е и против главоболки, ги намалува грчевите во мускулите, болните зглобови, болката во грбот (крстови), има добар ефект врз нервниот систем, ја одржува телесната тежина, а исто така е ефикасен и за егзема.

Бидејќи содржи флавоноиди, полифеноли и антоцијанини, редовното консумирање чај од оригано може да го заштити организмот од карцином, т.е. тумор. Значи, иако го зајакнува имунитетот, тој дури го крева и целосното ниво на енергија во организмот. Овој чај не се препорачува само за оние кои се алергични на оригано, како и за бремени жени или мајки што дојат.
Рецепти за правење чај од оригано:

Класичен чај од оригано (на 2 начина):

Лажичка чај од оригано полијте ја со два децилитри врела вода и оставете ја покриена десет до петнаесет минути. Потоа, исцедете и пијте три пати на ден, една чаша свежо подготвен чај, пред оброкот.
Можете да подготвите и класичен чај од оригано на овој начин:

додадете лажичка свежи лисја од оригано во 2,50 дл врела вода и варете околу петнаесет минути на тивок оган. После тоа, исцедете го чајот и засладете го кога чајот добива темна боја.
Чај од оригано против воспаление на синуси и грло:

Прелијте супена лажица чај од мајчина душица и оригано со половина литар врела вода и варете неколку минути. Потоа извадете го чајот од оган, покријте ја главата со пешкир и вдишувајте најмалку десет минути

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави