Го смирува желудникот, ја подобрува дигестијата и го забрзува метаболизмот: Овој напиток е мелем за дигестивниот тракт

- Advertisement -

За подготовка на овој напиток ќе ви бидат потребни само 2 состојки, а подобрувањето ќе го почувствувате за многу кратко време.

За овој рецепт ви се потребни 200-300 грама ленено семе. Секоја вечер, прелијте 2 кафени лажички со 2 децилитри вода и поклопете. Оставете го да отстои преку ноќ за лененото семе да пушти блага слуз, а следното утро прецедете и испијте ја течноста.

Еве како ленот делува на организмот:

- Advertisement -

Лененото семе е богато со протеини, железо и цинк, но и витамини Б1, Б2, Ц, Е и провитамин А.

Се користи како додаток во житарки, а е одличен за лица кои практикуваат диети или лица кои сакаат подобро да го прочистат организмот.

Одличен лаксатив
Бидејќи е богато со масла и влакна, лененото семе е одличен лаксатив. Омега-3 масните киселини кои се наоѓаат во ленот имаат антивоспалително делување. Многу клинички истражувања покажале дека лененото семе помага во намалување на високиот холестерол и некои срцеви болести.

Го смирува желудникот
Лененото семе е одлично за смирување на желудникот, обновување на слузокожата и подобрување на здравствената состојба.

Во неговата слуз се наоѓаат сите негови лековити својства, а истата ја обложува слузницата на желудникот и штити и ги ублажува воспаленијата.

Последни објави

Пијалак од овес за чист црн дроб – како да се подготви и како да се земе

Пијалак од овес за чист црн дроб - како да се подготви и како да се земе Овесната каша има одличен терапевтски и прочистувачки ефект...

Овие стомачни симптоми покажуваат проблеми со црниот дроб

Овие стомачни симптоми покажуваат проблеми со црниот дроб Во повеќето случаи на заболување на замастен црн дроб, нема специфични симптоми и пациентите не се ни...

Лимон, сол и бибер – прекрасен лек за овие 6 проблеми

Лимон, сол и бибер – прекрасен лек за овие 6 проблеми Мешавината од лимон, сол и бибер е прекрасен лек за 6 проблеми. 1. Болки во...

Црн пипер – корисен или штетен е за нашето здравје

Црн пипер - корисен или штетен е за нашето здравје Постојат спротивставени мислења за здравствените придобивки од црниот пипер. Модерната наука сугерира дека придобивките од...

Крај на пролетниот замор со овие БИЛКИ

Крај на пролетниот замор со овие БИЛКИ За многу луѓе, пролетта е поврзана со алергиски симптоми како што се кивање, течење на носот, главоболка, течење...

Поврзани објави

error: Content is protected !!