ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно цутење

- Advertisement -

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно цутење

Одгледувањето здрав зелен лист орхидеја што постојано цвета е еден од најголемите предизвици на секој домашен ботаничар. Покрај лесната и дополнителната исхрана, наводнувањето на орхидеи се претвори во посебна наука.

Орхидеите или мачките се предизвик за секого, но ако успеете да ги поттикнете да се развиваат непречено, тие ќе ве наградат со сцени на кои едноставно не можете а да не им се восхитувате.

- Advertisement -

За многу кралици на цвеќиња, орхидејата е особено чувствително растение. И секој љубител на тој прекрасен цвет сигурно има свои најдобри совети за одгледување – некои го чуваат на директна сончева светлина, некои го наводнуваат со застоена вода, некои само ги прскаат лисјата…

Но, вистината е дека кај некои видови понекогаш нема правила.

Само водата не е доволна Исто така, на многумина сигурно им се случило да добијат раскошен примерок во полн цут на подарок, кој кога ќе процвета никогаш не добил ново цвеќе.

Постои трик за чување на вакви орхидеи кои малку доцнат во развојот. Наместо да го поливате со обична вода, што и да е, направете го тоа со зелен чај. Не мора да правите посебна шолја, туку оставете голтка на дното од онаа што ја пиете, која на крајот од денот ќе ја истурите во орхидејата.

Не претерувајте и внимавајте чајот да не е премногу јак – додадете максимум две лажици дневно и не го полевајте за време на викендот.

Оваа техника работи и со други растенија кои растат во покисела почва, како што се розите.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!