ДАЛИ ИМАТЕ ГАБИ И ЖОЛТИ, ЗАДЕБЕЛЕНИ НОКТИ: Само нанесете го ова масло и ќе го решите проблемот преку ноќ!

- Advertisement -

ДАЛИ ИМАТЕ ГАБИ И ЖОЛТИ, ЗАДЕБЕЛЕНИ НОКТИ: Само нанесете го ова масло и ќе го решите проблемот преку ноќ!Освен што не изгледа добро естетски, габата на ноктите во одреден момент може да стане и сериозен здравствен проблем.

Нивното отстранување може да биде скап и долг процес, па пред да се одлучите за индустриски производи, пробајте го овој природен лек.
Се вели дека кокосовото масло е моќен лек за габите на ноктите поради неговите антигабични својства и високите нивоа на масни киселини со среден ланец. Користете девствено, ладно цедено органско масло за најдобри резултати, избегнувајте комерцијални.
Постапка:

Најпрво добро исчистете ја ногата. Потоа, земете одредена количина на кокосово масло и намачкајте го преку ноктите и околната кожа. Повторете ја оваа постапка најмалку три пати на ден.
Исто така, една обична работа од кујната може да ви помогне. Станува збор за обичен јогурт.

- Advertisement -

Едноставно, само треба да ги натопите стапалата во јогурт. Кога ќе ви се исушат стапалата, измијте ги со ладна вода.
ода бикарбона е исто така многу корисна во лекувањето на овој здравствен проблем. Измешајте сода бикарбона и ладна вода во сооднос 1:3, а потоа нанесете ја на прстите и оставете ја неколку минути.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави