ДАЛИ НЕКОГАШ СТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ ДЕКА ВАШАТА СТОЛИЦА Е ЦРНА: Постојат 5 причини зошто е тоа така, а особено обрнете внимание на ОВА!

- Advertisement -

ДАЛИ НЕКОГАШ СТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ ДЕКА ВАШАТА СТОЛИЦА Е ЦРНА: Постојат 5 причини зошто е тоа така, а особено обрнете внимание на ОВА!Ако некогаш сте имале малку непредвидлива исхрана, сте земале суплементи на железо или сте пиеле премногу алкохол на вечерно излегување, тогаш шансите да забележите дека столицата ви е темна се навистина големи.

Темната столица генерално не е причина за загриженост, но вреди да се осврнеме на овој изглед бидејќи постојат неколку посериозни болести на кои овој изглед може да укажува. Изметот сличен на катран може да биде предупредувачки знак за рак на дебелото црево. Во овој случај, тоа се јавува како резултат на тоа што крвта станува потемна во дебелото црево и му дава поинаква нијанса на изметот.

Во секој случај, најдобро би било да се консултирате со лекар, кој додека не завршат лабораториските и другите анализи, ќе ве прегледа што јадете и пиете и ќе ви каже кои пет работи влијаат на изгледот на црната столица, а кои не значат дека е рак.

- Advertisement -

1. Земате суплементи на железо

Додатоците значат сè што е богато со железо – а виновникот може да бидат чоколадните колачи.

„Црниот измет најчесто е предизвикан од присуството на железо во цревата. Тоа се случува или од земање суплементи на железо (во тој случај тоа не е причина за загриженост и не е причина да престанете да го земате), или поради тоа што крвта се ослободува во горниот дел на цревата, а овие црвени крвни зрнца потоа се распаѓаат во дигестивниот процес и железото што е во нив се ослободува во цревата“, објаснува д-р Кевин Барет за Здравје на жените.

2. Виновни се и храната

Вашиот здрав начин на живот може да влијае и на бојата на вашиот измет. Храната како цвекло, сладунец, сливи, месо богато со железо (особено црн пудинг и говедско месо), па дури и боровинки може да го претворат вашиот измет од идеално кафеаво во нијанси на црно.

„Некои намирници поминуваат низ цревата релативно непроменети“, вели д-р Барет. „Доколку не сте јаделе ниту една од овие намирници и имате црн измет, тогаш вреди да се обратите кај здравствен работник, бидејќи може да има полоша причина“.

3. Земате лекови против болки

Темна столица се јавува и ако се борите со болки или грчеви со ибупрофен.

Прекумерната употреба на антиинфламаторни агенси како што се аспирин, ибупрофен, мефенаминска киселина, диклофенак или напроксен може да предизвика иритација на цревната обвивка, што пак може да предизвика крварење.

Ова не е добар знак и треба да посетите здравствен работник доколку тоа се случи.

4. Конзумирате алкохол

Може да има ист ефект врз бојата на столицата како и лековите за ослободување од болка. Значи, ако пиете повеќе вино и веќе сте виделе црн измет, време е да ги преиспитате вашите навики за пиење.

Слично на тоа, ако се потпирате на додатоците на јаглен и бизмут што се наоѓаат во некои лекови за варење, имајте предвид дека тие исто така можат да предизвикаат црна столица.

5. Имате веќе постоечка состојба

Крварењето од чир на желудникот, рак на хранопроводникот, желудникот или цревата може да предизвика црна столица. Покрај тоа, луѓето со откажување на црниот дроб може да развијат проширени вени во нивните црева кои може да крварат.

Улцеративниот колитис и полипите на дебелото црево исто така може да предизвикаат црн измет.

„Ако се изгуби доволно крв, може да се појави анемија“, вели д-р Барет. „Тоа може да предизвика бледа кожа, замор, отежнато дишење или оток на глуждот. Понекогаш може да се појават болки во стомакот. И ако крварењето е драматично, може да доведе до колапс“.

Кога треба да се грижите за црниот измет?

Ако сте во 20-тите или 30-тите, црниот измет може да биде доста чест поради употребата на антиинфламаторни лекови и краткотрајното прекумерно консумирање алкохол. Раковите поврзани со црн измет се поретки во оваа возрасна група.

Меѓутоа, ако ја имате оваа боја на столицата заедно со други симптоми, особено ако имате отежнато дишење или сте поуморни од вообичаеното и не постои очигледна причина за вашиот црн измет (сте ја исклучивте „црната храна“ и ја намаливте алкохол), или тоа се случува постојано – тогаш е време да го видите вашиот општ лекар.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави