Дали пивото е добро за бубрезите? Митови и вистина

- Advertisement -

Дали пивото е добро за бубрезите? Митови и вистина

Дали пивото е добро за бубрезите или е само мит? Постои стара дебата за пивото и неговите наводни придобивки за камењата во бубрезите. Некои луѓе тврдат дека пиењето на омилениот пијалок може да помогне во спречување или дури и лекување на камења во бубрезите, додека други го отфрлаат како ништо повеќе од урбана легенда.

Камења во бубрезите Пред да ја истражиме врската помеѓу пивото и камењата во бубрезите, ајде да разбереме што се тие. Камењата во бубрезите се парчиња тврд материјал кои се формираат во бубрезите кога минералите во урината стануваат премногу концентрирани. Тие можат да бидат по големина од мали зрна до поголеми камења, предизвикувајќи болка и непријатност додека минуваат низ уринарниот тракт.

- Advertisement -

Што предизвикува камења во бубрезите?
Едно лице може да развие камења во бубрезите поради различни причини, од генетска предиспозиција до начин на живот. * Камените во бубрезите, кои честопати се формираат од цистеин, можат генетски да се наследат. * Камените на мочниот меур што се формираат од урична киселина можат да бидат предизвикани од кисела урина. * Камења во бубрезите што се формираат околу калциум оксалат може да бидат поврзани со диета. * Некои инфекции можат да предизвикаат камења во бубрезите, кои обично се изработени од струвит. * Дехидрираноста може да предизвика и камења во бубрезите затоа што го отежнува миењето на кристалите од урината.

Митот за пивото во неговата помош за бубрезите
Едно од најпопуларните верувања околу бубрежните камења е дека пивото, особено во умерени количини, може да помогне да се спречи нивното формирање или дури и да ги исфрли од телото. Причината за ова е ХОПС, клучна состојка која содржи соединение наречено ксантохумол. Некои тврдат дека ова соединение има својства што можат да спречат да се формираат камења во бубрезите.

Што вели науката?
Додека идејата да уживате во пиво пиво за да се спречат или ублажат камењата во бубрезите може да звучи привлечно, научните докази не го поддржуваат целосно ова тврдење. Постојат некои студии кои ги испитуваат ефектите на пивото врз камењата во бубрезите, резултатите се неубедливи и ограничени.

Пиво и камења во бубрезите
Пиењето пиво ја зголемува можноста за камења во бубрезите, дури и ако тоа не го прави директно. Бидете свесни дека прекумерното консумирање пиво може да ве дехидрира – дехидрацијата е главната причина за камења во бубрезите. Исто така, пиењето пиво за камења во бубрезите може да предизвика да консумирате повеќе празни калории и да доведе до зголемување на телесната тежина. Можноста за појава на камења во бубрезите се зголемува и со вишокот килограми. Пивото содржи пурин, што доведува до формирање на специфичен тип на камења во бубрезите.

Дали пивото е добро за луѓето со камења во бубрезите: вистина и митови
* Пивото е диуретик кој го зголемува производството на урина, што може да помогне да се минат малите камења со големина помала од 5 mm и мора да поминат низ излезниот канал со дијаметар од 3 mm. * Не се ни обидувајте ако не можете да уринирате или да чувствувате непријатност, бидејќи тоа ќе ги влоши работите за вас и ќе предизвика неочекувано производство на големи количини на урина. Ако бубрегот е веќе блокиран со камења и има многу урина создадена внатре, станува исклучително непријатно. Може да повраќате и да не можете да измочате. * Ќе се дехидрирате ако подолго време пиете пиво од камен во бубрег. Покрај тоа, луѓето со прекумерна тежина треба да избегнуваат да пијат пиво, бидејќи тоа е богато со калории и оксалат, една од главните компоненти на камењата во бубрезите.

Фактори на ризик за бубрежни камења
* Некои лекови ги мијат малите камења на ист начин како пивото и се многу поприфатливи и побезбедни. * Бидејќи пивото е алкохолен пијалок, тоа е штетно за црниот дроб. Не вреди да се пие, само да се „исцеди“ мало камче. * Каменот што е „заглавен“ во уретерот на крајот ќе помине во рок од еден месец.

Заклучок Умереното консумирање пиво со камења во бубрезите ќе биде корисно само во однос на превенцијата. Во неговото јадро, пиењето пиво е едноставно тактика за намалување на ризикот. Пивото нема да ви помогне толку колку што мислите ако имате камен во уретерот за кој ќе ви треба повеќе од еден месец. Во таков случај, треба да побарате лекарска помош.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави