Дали сте слушнале за витаминот Ф? Неговиот недостаток во организмот предизвикува бројни здравствени тегоби

- Advertisement -

Доколку вашата кожа постојано се перута, за тоа постои сериозна причина – ваквата појава може да биде последица на хроничен недостаток на витаминот Ф.

Витаминот Ф е важен за метаболизмот, спречува таложење на холестеролот во артериите и го зајакнува имунолошкиот систем.

Помага и во намалување на телесната маса така што ги согорува заситените масти. Кај заболените од дијабетес, овој витамин го намалува ризикот од оштетување на кардиоваскуларниот систем и спречува појава на очни болести. Ги ублажува менструалните болки, а се применува и во терапија на стерилитет кај двата пола, особено кај мажите.

- Advertisement -

Недостатокот на витамин Ф се одразува различно кај децата и возрасните. Најмладите постојано чувствуваат жед, имаат хронични инфекции, синузитис, чести кивавици, алергии на кожата, егзема или пролеми со дишните патишта, дури и астма. Кај возрасните првиот симптом е многу сува кожа, најпрвин на стапалата, потоа на нозете и на крајот по целото тело.

Исто така, недостатокот на витамин Ф може да предизвика развој на атеросклероза и артериосклероза, тромбоза, а може да доведе и до појава на замастен црн дроб, констипација или дијареа и намалување на отпорноста на организмот на вируси и бактерии.

Јадете семки
За да ги задоволите дневните потреби за овој витамин, во вашата исхрана внесете ладно цедено сончогледово масло (две и пол лажички) кое е исклучително богато со оваа важна состојка.

Истиот ефект можете да го постигнете и со консумирање на 6 лажички семки од сончоглед. Со витамин Ф се богати и сусамот, кикириките, ленот и макот. Најдобро се апсорбира во комбинација со витамин Е.

Последни објави

Утре е тежок празник „Свети Тома седи дома“ – никако не го правете ова

Православните верници утре го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој...

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден!

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден! Во случај на досадна и досадна кашлица, можете да ја направите ова и...

Зачин што секој го има дома е лек за многу болести

Овој зачин сите го имаме дома, тој е лек за многу болести. Сушениот бибер се користи долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како...

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото. Совршената чистота не е секогаш присутна во домовите на луѓето....

Направете ги овие 5 работи со клима уред ако сакате НИСКИ сметки

Во зима, една од работите за кои постојано размислуваме се сметките за електрична енергија. Во овој период од годината, тие скокаат драстично и тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!