Дали јогуртот е корисен за постарите – кога ДА, а кога НЕ

- Advertisement -

Дали јогуртот е корисен за постарите – кога ДА, а кога НЕ

Меѓу најзначајните и најчестите проблеми кај постарите лица се оние поврзани со мускулно-скелетниот систем и коските. Многумина од нив страдаат од остеопороза или проблеми со оралното здравје, за чие решавање помага и калциумот во јогуртот. За што друго е корисно консумирањето бугарски јогурт? – Ги поддржува дигестивните процеси, а постарите луѓе, а особено оние на прагот на третото доба, често страдаат од запек и дигестивни проблеми, како и нерамнотежа на бактерии во желудникот и цревата. Земањето на оваа храна им олеснува на старите лица, им обезбедува вредни пробиотици и се грижи за нивното гастроинтестинално здравје.

Според Американското здружение за срцеви заболувања, јогуртот помага за зачувување на здравјето на срцето и крвните садови, а со тоа е одлично средство за спречување на срцеви удари и други васкуларни несреќи кои најчесто ги погодуваат постарите лица. Секојдневното консумирање јогурт им помага на возрасните да ги задржат вредностите на крвниот притисок во нормални граници.

 • Јогуртот е комплетен помошник на имунолошкиот систем. Голем дел од него се наоѓа токму во цревата и желудникот, што, иако можеби ви звучи чудно, е докажан факт. Ако јогуртот го поддржува нормалното функционирање на желудникот, тој е и помошник на имунолошкиот систем, извор на здравје.
 • Ако се двоумите дали јогуртот е добар за постарите лица со дијабетес, треба да знаете дека резултатите од истражувањето на оваа тема елоквентно укажуваат дека секојдневното консумирање на јогурт помага да се намали нивото на холестерол, што е важно за оние кои страдаат од него тешки хронични заболувања.
 • Со возраста, мускулниот тонус и силата се намалуваат, подвижноста е ограничена кај постарите лица. Бидејќи јогуртот содржи многу квалитетни аминокиселини, едно американско истражување препорачува постарите луѓе да го земаат секојдневно за да ја одржат мускулната маса.
 • - Advertisement -

  Дали јогуртот е добар за постарите – кога НЕ?

  • Јогуртот е идеален за вашата диета за слабеење бидејќи е нискокалоричен. Ова значи дека ако се земе наместо храна од страна на постарите лица или како замена за оброк, ќе предизвика губење на тежината, што е крајно непрепорачливо и непожелно кај постарите лица, освен ако тие се со прекумерна тежина.
  • Постарите лица не го вари целосно млекото, за разлика од децата и младите, што носи одреден ризик по здравјето. – Млекото содржи естрогени, кои не се неопходни за постарите лица, уште повеќе
  • зголемениот внес на естрогени може да го зголеми и ризикот од онколошки заболувања.
  • Доколку на млекото му е истечен рокот на траење, постарите не треба да го консумираат, бидејќи тие се поподложни на гастроинтестинални проблеми од младите. И лицата со ослабен имунолошки систем, децата, трудниците и хронично болните треба да избегнуваат млеко на кое истечен рокот на траење.
  • Јогуртот исто така не е корисна храна за постари лица со екстремно ослабен имунолошки систем
  • на пример, оние кои страдаат од онколошки заболувања или се на хемотерапија итн. Не треба да го консумираат бидејќи, иако е редок, живите бактерии во јогуртот можат да предизвикаат болест кај постарите лица со екстремно ослабен имунолошки систем.
  • Јогурт не треба да го консумираат возрасните кои се чувствителни или алергични на лактоза и воопшто на млечни производи.
  • Статијата е само за информативни цели и не е замена за медицински совет. Идеално, ќе се консултирате со вашиот лекар за потрошувачката на јогурт – во кои количини е добро за вас.

  Последни објави

  БИБЛИЈАТА ВЕЛИ ОВА Е НАЈЛОШИОТ ГРЕВ ШТО МОЖЕМЕ ДА ГО НАПРАВИМЕ: Никогаш не би помислиле, а тоа носи НАЈСУРОВА КАЗНА

  БИБЛИЈАТА ВЕЛИ ОВА Е НАЈЛОШИОТ ГРЕВ ШТО МОЖЕМЕ ДА ГО НАПРАВИМЕ: Никогаш не би помислиле, а тоа носи НАЈСУРОВА КАЗНА.Секој жив човек греши, но...

  КАРДИОЛОГ ОТКРИ ЗОШТО ЛУЃЕТО НАЈЧЕСТО УМИРААТ НАУТРО: Причината ќе ве ШОКИРА

  КАРДИОЛОГ ОТКРИ ЗОШТО ЛУЃЕТО НАЈЧЕСТО УМИРААТ НАУТРО: Причината ќе ве ШОКИРА.Рускиот кардиолог, доктор на медицински науки и професор Јуриј Серебријански објасни зошто луѓето умираат...

  Не знаат да простат: Овие хороскопски знаци имаат најголеми лоши спомени

  Не знаат да простат: Овие хороскопски знаци имаат најголеми лоши спомени.НЕ е лесно да им простиме на луѓето кои нè повредиле или на некој...

  Истурила омекнувач во КАЗАНЧЕТО: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе го направите истото!

  Истурила омекнувач во КАЗАНЧЕТО: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе го направите истото! Иако мислевме дека омекнувачот може да се користи само за помека...

  Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

  Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

  Поврзани објави

  error: Content is protected !!