Да го знаевте ОВА, никогаш не би ги фрлиле лушпите од Ореви

- Advertisement -

Да го знаевте ОВА, никогаш не би ги фрлиле лушпите од Ореви
Многу луѓе ги фрлаат лушпите во ѓубре кога ги кршат оревите дома. Ова е голема грешка. Ќе споделиме со вас за што можете да ги користите и како нашите предци извлекле максимум од нивната жетва. Што можат да направат за вас лушпите од орев? Содржат завидно количество на јод, што значи дека можат да ги користат и луѓе кои страдаат од болести на тироидната жлезда. Неопходно е да се подготви лушпа од лушпи од орев. Ова е најлесниот начин да додадете јод во телото.

Потребно е да се измешаат еднакви количества вода и лушпи од орев. Смесата се вари неколку минути. Кога ќе се излади, процедете и потоа консумирајте. И нашите баби во есенските месеци правеа чај од лушпи од орев. Тие биле убедени дека пијалокот лекува кашлица. Помешале половина литар вода со грст лушпи од орев. Се вари неколку минути, а потоа се цеди и се консумира додека е уште топло. Се верува дека и чајот од лушпа од орев успеал да ги совлада секретите.

Се вели дека лушпата може да се користи и надворешно за разубавување. Ја тонизира бојата на косата, ја храни косата, го третира првутот. Лушпите од орев, мелени во прав и измешани со паста за заби, помогнаа да се избелат забите.

- Advertisement -

Пилинг за тело може да се подготви и со лушпи од ореви. Повторно, тие мора да се мелат во многу фин прав и да се измешаат со кокосово масло или друг производ. Ефектот од нив е многу добар, бидејќи успеваат совршено да ја отстранат мртвата кожа.

Во минатото, чајот од лушпа од орев се препорачувал и за луѓе кои страдале од недостаток на калциум. Се смета дека чајот има добар ефект врз луѓето кои страдаат од висок крвен притисок. Неговата консумација се препорачува и за болки во грлото. Следниот пат кога ќе одлучите да ги фрлите лушпите од орев, добро размислете дали да го направите тоа. Статијата е само за информативни цели, не заменува лекарска консултација или урамнотежена исхрана!

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави