ДОБАР ТРИК НА СТАРИ ДОМАЌИНКИ: Пита како од ресторан тајната е во ова!

- Advertisement -

ДОБАР ТРИК НА СТАРИ ДОМАЌИНКИ: Пита како од ресторан тајната е во ова!Во солени или слатки комбинации, питите се обожаваат со векови
Тајната на совршената домашна пита не е во кората. Веќе во совршен прелив.

Подолу учиме како да го направиме овој прелив.

Компоненти:

- Advertisement -
  • 7 лажици брашно
  • 1 сув квасец
  • 2 шолји млеко
  • 1 шолја масло
  • сол или шеќер (во зависност од питата што ја правите)
   Подготовка:

Кога правите пити од готови кори, солени или слатки, премачкајте ја секоја кора со овој прелив и филувајте на вообичаен начин.
Прелијте го остатокот од преливот врз питата и оставете ја да отстои час и половина пред да ја печете. Питата секогаш ќе биде убава, воздушеста и компактна.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави