ДОДАДЕТЕ САМО ЕДНА СОСТОЈКА ВО ОБИЧНАТА ВОДА И НАПРАВЕТЕ ГО НАЈЗДРАВИОТ ПИЈАЛОК: Прави чуда за имунитетот и слабеењето, а ги брише и брчките

- Advertisement -

Неверојатно корисни својства за целокупното здравје.

Многу е лесно да се направи од вода не само вкусен, туку и здрав пијалок. Доволно е да додадете малку овошје во него, истакнуваат експертите. Станува збор за парче лимон, а нутриционистите укажуваат на бројните придобивки од лимонската киселина.

Го зајакнува имунитетот

- Advertisement -

Воведувањето вода со лимон во редовната исхрана ќе ја олесни борбата против болеста, благодарение на својствата на цитрусите кои го зголемуваат имунитетот, велат експертите.

„Еден лимон обезбедува околу 20 милиграми витамин Ц, што е околу 20 проценти од препорачаната дневна количина“, вели Алиша Галвин, доктор по медицина и нутриционист.

„Витаминот Ц е добар за имунитетот и делува како антиоксиданс.

Го намалува ризикот од појава на камења во бубрезите

Камењата во бубрезите не само што се болни, туку се и болест што погодува многу поголем број на луѓе отколку што се сметаше порано. Според студијата објавена во списанието „ European Urology “, 8,8 проценти од возрасните се соочуваат со овој проблем за време на нивниот живот.

За среќа, редовно пиење вода со лимон значително го намалува ризикот од овој феномен.
„Ако имате одредени видови камења во бубрезите – оксалат – цитрат во вода со лимон, тоа ќе ви помогне да го разградите и да помогнете во растворање“, забележува таа.

Ја подобрува состојбата на кожата

Според истражувањето објавено во списанието „ Nutrients “, витаминот Ц во лимонот помага во синтезата на колаген, што ја прави кожата да изгледа помлада и поздрава.

Помага при слабеење

„Водата може да ви помогне да се чувствувате сити, особено ако ја пиете пред оброк“, вели нутриционистката Џесика Бапен.

„Конзумирањето вода со лимон пред и за време на оброкот може да ви помогне да изгубите тежина и да го намалите внесот на калории“.

Нутриционистот Лорен Слејтон советува секое утро да земате чаша сок со половина исцеден лимон. Како што вели, многу е поздраво денот да се започне со овој пијалок отколку со кафе.

„Рехидратација наутро, после спиење, е исклучително корисна навика“, рече таа.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави