Доколку сакате лимоните да останат свежи 3 месеци, чувајте ги на овој начин

- Advertisement -

Доколку сакате лимоните да останат свежи 3 месеци, чувајте ги на овој начин

Знаете дека ако заборавите половина лимон во фрижидер, тој многу брзо ја губи својата свежина. Во случај да не реагирате на време и да не додадете сок во салата, јадење или пијалок, цитрусот е готов и ќе мора да го фрлите. Денес, сепак, ќе споделиме со вас еден трик, благодарение на кој корисното овошје ќе можете да го чувате со месеци без да ја изгубите неговата свежина и корисни својства. Наједноставниот начин да ги задржите лимоните онака како што сакате да ги јадете секојдневно е да ги чувате во темница во сад со вода.

Што се однесува до самото место, агрумите треба да се чуваат во фрижидер. Дајте им ја или средната полица или местото на вратата. Доколку сте одбрале да ги ставите на вратата, можеби ќе треба да ги чувате на две места во потесни и издолжени кутии за водата да ги покрие лимоните и да не дозволи свежината да ги остави.

- Advertisement -

Доколку имате други половини кои немате намера да ги користите во текот на денот или наредниот ден, можете да ги исцедите и да го чувате сокот во калапи за коцки мраз. Потоа можете лесно да го одмрзнете и да го додадете во салата, јадење или друго. Така дури и ќе ви биде полесно, бидејќи секогаш при рака ќе имате готов сок од лимон, кој е сосема природен.

Чувајте ги лимоните токму на овој начин доколку сакате да ги одржувате свежи и да се јадат долго време.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави