ДОКТОР ЈА ОТКРИ ВИСТИНАТА ЗА СОДА БИКАРБОНА: Божји дар за желудник се овие 2 евтини намирници!

- Advertisement -

ДОКТОР ЈА ОТКРИ ВИСТИНАТА ЗА СОДА БИКАРБОНА: Божји дар за желудник се овие 2 евтини намирници!Ја неутрализира киселината половина час, и ефектот е завршен, ја нема

Гастроентерологот проф. И д-р Воислав Перишиќ предупреди на сода бикарбона која луѓето ја пијат сами.

“Тоа е стара финта, јадеш нешто и не ти се допаѓа, па пиеш апче антацид. Ако се чувствуваш подобро после 45 минути, тоа е киселина. Каква сода бикарбона човече?! Ја неутрализира киселината за половина час, и готово, не „Мора да се земаат лекови кои имаат продолжено дејство, сода бикарбона е принципот – држи вода додека мајсторите си одат“, вели д-р Перишиќ.

- Advertisement -

Нутриционистката Милка Раичевиќ додаде дека треба да се грижите за вашиот стомак и да јадете многу влакна, кои природно го зајакнуваат и го штитат од иритација.

“Влакната го штитат нашиот стомак, а јас би ги исфрлила печурките. Тешко се залажуваат, а ретко кој ги поднесува. Како кромидот. Се зависи од тоа како се подготвува”, рекла таа и дала совети за подготовка на кромид.

„Ставете исечен кромид во вода, почекајте да се расипе сулфурниот мирис и дури потоа додадете го во садот и нема да ви пречи. .Комбинирајте го со сирење или кајмак,ќе го неутрализира проблемот.Цел свет прво јаде салата па јадења и за жал не ја користиме доволно оваа храна што ја имаме цела година.Суровата зелка е најевтина и многу здрава храна, исто како морковот.Треба да се јаде свежа, а не да се фрла во супа, кога „Ако е сварена, телото може да користи помалку здрави состојки од него“, вели таа.

„Кромидот е хранлив, има кверцетин, божја храна е, покојната мајка ми го преполовуваше, за да поцрнат на шпорет, па така го ставаше во супа, знаеше колку е здраво. “ се согласи д-р Перишиќ.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави