Домашен рецепт за болно грло & настинка, 100% ефикасен

- Advertisement -

Грлото во овие периоди често знае да биде воспалено и проблематично. Наместо веднаш да одите во аптека и да барате разни таблети или антисептици, направете си сами лек. Лек кој што е природен безбеден и без никакви несакани ефекти.

  • Потребни состојки:
  • 2 dl вода
  • Една супена лажица жалфија
  • Една кафена лажица сода бикарбона

    Начин на приготовка:

На оган ја ставаме водата. Ја оставаме се додека почне со вриење и веднаш потоа ја тргаме. Потоа ја додаваме жалфијата и ја оставаме да се излади. Одкако ќе се излади ја додаваме и содата и промешуваме.

Начин на конзумирање:

- Advertisement -

Со оваа терапија најдобро да започнете веднаш кога ќе осетите гребење или слаба болка во грлото, бидејќи во таков случај целосно ќе ја излечите болката и без дополнителна терапија. Доколку пак воспалението е во понапреден стадиум, тогаш конзумирајте го за намалување на болките и подобрување на дишењето заедно со препишаната терапија.

Земете по една голтка 5-6 пати днево. Направете гаргара и исплукајте. Држете ја течноста колку што можете повеќе на грлото пред да ја плукнете. Мораме да забележиме дека нема многу добар вкус, но има одлични резултати.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави