Домашен сируп од 8 состојки кој ги „брка“ болестите и го јакне имунитетот

- Advertisement -

Домашниот сируп за подобрување на имунитетот се пие во разладен чај, за да се искористат сите благодети на медот кој е чувствителен на висока температура.

Куркумата, ѓумбирот и медот спаѓаат во самиот врв на најмоќни природни лекови кои го зајакнуваат имунитетот и го намалуваат ризикот од разни болести, а освен лековитите својства, тие се привлечни и поради нивниот вкус.

Свежата куркума не е достапна насекаде, но може да се набави во продавница за здрава храна. Се препорачува во комбинација со црн бибер кој го поттикнува нејзиното делување.

- Advertisement -

За да го подготвите овој домашен „магичен напиток“ за здравје, ви се потребни и портокали и лимони, како и органски јаболков оцет. Сирупот консумирајте го со чаша вода или чај и чувајте го во фрижидер.

Потребни состојки:

 • 2 помали шолји мед
 • 5 цм. корен од ѓумбир
 • 5 цм. корен од куркума
 • 1 лажичка куркума во прав
 • 1 органски лимон
 • 1 органски портокал
 • 1/3 шолја органски јаболков оцет
 • 1 прстофат црн бибер
 • Начин на припрема:

  1. Добро измијте ги лимонот и портокалот, исцедете ги, а куркумата и ѓумбирот излупете ги и изрендајте ги.

  2. Ставете го јаболковиот оцет во сад и помешајте го со сокот од лимон и портокал.

  3. Изрендајте ја кората од овошјата, па додајте ја заедно со останатите состојки и добро измешајте.

  4. Оставете да отстои преку ноќ во фрижидер, а следниот ден процедете низ цедалка.

  Сирупот може да се додава во чај или да се пие помешан со вода. Ако го додавате во шолја чај, внимавајте тој да не биде многу врел за да можете да ги искористите благодетите на медот.

Последни објави

ТАЖНА ВЕСТ: Почина маестро Џамбазов

ТАЖНА ВЕСТ: Почина маестро Џамбазов Веста за смрта на Александар Џамбазов преку социјалните мрежи ја објави неговиот син Игор Џамбазов Си замина нашиот маестро, тивко и...

(Рецепт)РУСИТЕ ГИ ПИЈАТ СЕКОЈДЕН ЗА ДА СЕ ЗАШТИТАТ ОД БОЛЕСТИ: А ќе го направите истото, кога ќе видите КОЛКУ ГО ШТИТИ ИМУНИТЕТОТ

Русите, кои редовно прибегнуваат кон народни лекови, дури и кога нема здравствени проблеми, ги пијат овие чаеви секој ден за да го зајакнат организмот Овој...

ОВИЕ 4 ЗНАЦИ ГИ ЧЕКА ГОЛЕМА СРЕЌА ВО ФЕВРУАРИ Им пристигнува енергија која обилува со убави промени за кои сонувале

Февруари е месец кој го наговестува крајот на зимата – ветува разни езненадување, убави промени и енергија во изобилство. Во...

Се бара личност ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ГОДИНА БЕСПЛАТНО НА СИЦИЈАЛИЈА, ама под овие услови

Бегство во прекрасно италијанско село можеби изгледа како невозможен сон, но Airbnb ќе му ја оствари оваа желба на еден среќник. Airbnb бара некој кој...

Сите останаа без текст на автобуска постојка: Постара госпоѓа шокираше со она што го носеше на грбот (ФОТО)

Сцените што може да се видат во јавниот превоз или на автобуските постојки често се неискажливи со зборови. Така, една од нив е направена во...

Поврзани објави

error: Content is protected !!