Дома запалете чешне лук – ќе решите голем проблем

- Advertisement -

Лук – некој го обожава, некој не може да го поднесе неговиот мирис, но едно е сигурно… неговата лековитоста никој не може да ја спори, тој едноставно е лек за илјадници проблеми. А еве уште еден од нив кој веројатно не сте ни го знаеле.Имено, лукот го дезинфицира и воздухот во станот на многу едноставен, а сепак многу корисен начин во денешно време. Се што треба да направите е ова:

Земете главица лук и внимателно отстранете ги чешнињата. Стебленцето со остатоците од лушпата на која биле чешнињата, запалете ги. Овој чад не е непријатен, а е многу корисен за прочистување на воздухот.
Лукот, освен тоа лекува и настинки и грип, а тој е мошне употребувана билка и во многу други здравствени ситуации.

Една кинеска метода говори да земете парче лик и секое утро да го ставите во уста и држите околу 30 минути. Ефектот е зачудувачки, Преку плунката ефектот на лукот достига до крвта и ги чисти крвните садови, а со тоа и усната шуплина, а со тоа и непцата ќе престанат да ви крварат.

- Advertisement -

Херпес
Вирусната инфекција на устата, на кожата или на гениталиите добро позната како herpes simplex е мошне непријатна појава. И неа ќе можете да ја излекувате доколку на болното место ставите лук и го оставите да дејствува околу десетина минути. Постапката можете да ја правите неколку пати во денот

Последни објави

spot_img

Поврзани објави