ДРАМАТА ЗАВРШИ: Кинеската ракета падна еве каде

- Advertisement -

Големо парче од кинеска ракета се распадна денес над Индискиот Океан, објави кинеската вселенска агенција по големите шпекулации за тоа каде може да паднат остатоците од 18-тонската ракета.

Според мониторингот и анализата, кинеската агенција навела дека првиот дел од ракетата „Долг марш 5Б“ влегол во атмосферата во 10:24 часот по локално време (04:24 по средноевропско време), и им дал на координатите на локацијата во Индискиот океан во близина на Малдиви.

Како што објави агенцијата, поголемиот дел од тоа парчето изгорело и било уништено при влегувањето во атмосферата.

- Advertisement -

Кинеските власти претходно изјавија дека неконтролираното враќање на дел од ракетата „Долг марш 5Б“, со која беше лансиран првиот модул на идната кинеска вселенска станица Тијанхе во орбитата на 29 април, може да биде ризично.

Спејс-трак центарот, кој користи американски воени податоци, исто така потврди дека делови од ракетата влегле во атмосферата.

„Секој што го следи враќањето на ракетата„ Лонг марш 5Б“ може да се опушти. Ракетата падна“, беше напишано во порака на Твитер.

Враќањето на парчето ракета одговара на предвидувањата на експертите кои велат дека големи се шансите да падне во вода, бидејќи планетата е покриена со 70% вода.

Сепак, неконтролираниот влез во Земјината атмосфера на објекти од оваа големина предизвика загриженост за можни штети или жртви и покрај малата статистичка можност.
Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин неделава изјави дека неговата земја нема намера да ја уништува ракетата, но тој сепак стави до знаење дека Кина не го планирала нејзиното лансирање доволно внимателно.

Кина инвестираше милијарди евра во својата вселенска програма во последните децении.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави