Духот на младата Даница и денес се појавува кај изворот – кога грми се слуша нејзиниот плач

- Advertisement -

Во селото Мача Сочаница во Босна и Херцеговина се наоѓа изворот врело Бабича за кој народот верува дека крие многу приказни.
Мештаните веруваат дека тука живее духот на млада и убава девојка, која навечер покрај изворот се прикажува во бел фустан, а некој вели и дека кога има невреме и грмежи може да се слушне плачот на девојката.

На пролет езерото добива свтлозелена боја која токму поради тоа добила уште едно име – „Моминско око“.Една од легендите вели дека во езерото се удавила млада и убава девојка заедно со брановите и запрежната кола. Мештаните раскажуваат онака како што им била пренесена приказната од постарите.
Девојката се викала Даница и со татко и работела на поле. Било пролет, време кога се орало. Таткото накратко ја оставил својата ќерка да ги причува воловите за да се одморат на нивата, а тој отишол до дома.Бидејќи било многу топло, воловите ожеднеле, па нагло тргнале кон езерото влечејќи и дел од запрежната кола.

Клиновите се закачиле за фустанот на девојката и ја довеле до мистичниот извор. Додека ја гаселе жедта се случило чудо – проаднале во водата заедно со девојката. Таткото трчал да ја спаси, но стигнал предоцна.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!