ЕВТИНА И МОЌНА НАМИРНИЦА КОЈА МОЖЕ ДА ГО ПРЕПОРОДИ ЦЕЛО ТЕЛО: Ги регенерира жолчката, црниот дроб и штитната жлезда од корен!

- Advertisement -

ЕВТИНА И МОЌНА НАМИРНИЦА КОЈА МОЖЕ ДА ГО ПРЕПОРОДИ ЦЕЛО ТЕЛО: Ги регенерира жолчката, црниот дроб и штитната жлезда од корен!Постои зеленчук кој веќе неколку години се користи за лекување на разни болести бидејќи неговите својства се многу ефикасни, особено за проблеми со тироидната жлезда, затегнување на кожата и борба против болести на дигестивниот систем.

Еве што ќе се случи ако ја вклучите ротквицата во вашата исхрана!

Оваа храна е способна значително да го подобри вашето здравје. Може да ги обнови ткивата на кожата, да го забрза варењето на храната, да ги елиминира токсините од телото и да се бори против стомачни проблеми.

- Advertisement -

Ротквицата е добра и за црниот дроб бидејќи му помага добро да функционира. Ги раствора и камењата во жолчката. Од друга страна, има идеални својства за борба против воспаление во носната област, со што се елиминира воспалението на синусите.

Има јастиви корени и богат е со витамин Ц, како и бројни антиоксиданси и важни хранливи материи кои можат исклучително добро да делуваат на организмот.

Тој е одличен лаксатив кој ќе ви помогне да избегнете запек и да ја регулирате цревната флора. Исто така, ќе ви помогне да ги растворите камењата во бубрезите и да го детоксицирате целото тело.

Влакната што ги содржи овој зеленчук се идеални за апсорпција на холестерол и заситени масти кои можат да се најдат во преработената храна. Кога се комбинира со висока содржина на јод, ќе помогне во регулирањето на функцијата на тироидната жлезда.

Ова е најдобриот начин да го консумирате за да ги добиете сите негови добри својства:

Компоненти:

  • 4 ротквици,
  • 1 парче ѓумбир,
  • 4 лажици мед,
  • сок од 4 лимони,
  • половина чаша вода.

Подготовка и начин на консумирање:

Сите состојки измешајте ги во блендер. Кога ќе се формира густа смеса, истурете ја во тегла и цврсто затворете ја теглата. Земете една лажица од оваа смеса 3-4 пати на ден во текот на три недели и пијте по два литра вода дневно за целосно да ги апсорбирате добрите својства на ротквицата.

Овој рецепт ќе го подобри вашето целокупно здравје и ќе го зголеми нивото на енергија!

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Последни објави

Лекарите останаа без зборови! Излегува дека брчките исчезнуваат засекогаш ако наутро

Лекарите останаа без зборови! Излегува дека брчките исчезнуваат засекогаш ако наутро Веројатно сте слушнале за придобивките од сода бикарбона повеќе од еднаш. Многу е ефикасен во...

Ја видов свекрвата ми стави нешто во чајот и решив незабележано да ги сменам филџаните

Ја видов свекрвата ми стави нешто во чајот и решив незабележано да ги сменам филџаните Руслана отсекогаш знаела дека нејзината свекрва Наталија Александровна не ја...

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата Овој џем кој се приготвува од...

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет!

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет! Списанието Reanimation објави...

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Поврзани објави

error: Content is protected !!