Еден млад питач и приоѓа и бара пари што ги немала, тогаш се случи нешто што ќе го памети цел живот

- Advertisement -

Понекогаш, луѓето што имаат помалку, даваат повеќе, како што е Каролина Сантана (24). Каролина Сантана живее во Сао Паоло, Бразил.

Една вечер отиде со автобус дома. Но, кога почнала да ја бара торбата, сфатила дека нејзиниот билет за автобус го нема и дека нема пари да купи друг.

Тогаш и пришол еден човек. Беше бездомник и бараше пари. „Реков: Може ли да почекаш една минута? „Мислам дека го изгубив автобускиот билет“, напиша Каролина на Фејсбук. Каролина никогаш не би претпоставила каков е одговорот на овој човек.

- Advertisement -

„Колку време е потребно за билет? – праша питачот. „Имам само 4 долари, но можам да ти ги дадам. Каролина беше шокирана, но ги одби парите. ‘Дали си сигурен? Јас можам да ти дадам пари. „Не можам да те пуштам да шеташ, можам да ти помогнам“, рече тој.

Каролина потоа го најде билетот. Потоа му се заблагодари на човекот за неговата љубезност и несебичен гест и се упати кон автобуската станица.

Но, по неколку секунди таа се сврте. Таа сакаше да се фотографира со овој човек и да ја остави на Фејсбук, за сите да видат дека овој човек има огромно срце.

„Јас се викам Цезар!“, Одговори тој. Каролина пронашла 20 центи во чантата и ги дала пред да замине.

Тогаш таа напиша објава на Фејсбук за ова, која доби над 650 000 „лајкови“ и „сподели“ повеќе од 120 000 пати.

„Овој господин, кој има толку малку, и моли да преживее, беше подготвен да ми даде сè што имаше таа вечер, за да не морам да одам дома пеш. Сигурен сум дека многумина го осудуваат врз основа на неговиот изглед – многу луѓе мислат дека е лошо и дека може да биде крадец, но не, тој има големо срце.

Ако ви се допадна, гестот од Каролина споделете го!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави