Една намирница која секојдневно ја јадеме може да го забрза процесот на стареење: Експертите наведуваат дека брчките се појавуваат токму поради неа

- Advertisement -

Една намирница која секојдневно ја јадеме може да го забрза процесот на стареење: Експертите наведуваат дека брчките се појавуваат токму поради неа.Намирниците кои секојдневно ги консумираме во голема мера можат да придонесат за појава на брчки и да го забрзаат процесот на стареење.

Појавата на брчки на лицето претставува еден од најголемите проблеми со кои се среќаваат жените. Често ги поврзуваме со стареењето, но и исхраната и начинот на живот исто така можат да придонесат за процесот на создавање брчки.

Постојат многу намирници кои секојдневно ги консумираме, а кои можат да влијаат врз појавата на брчките, како и врз самиот квалитет на кожата и организмот. Еден од потенцијалните непријатели на нашата кожа и организам може да биде шеќерот. Познато е дека шеќерот предизвикува дебелеење, а исто така може да игра важна улога и во процесот на стареење на кожата.Шеќерот, заедно со други намирници кои се богати со јаглехидрати, може да влијае врз појавата на воспаленија на кожата, како и врз процесот наречен гликација. Тој создава молекули кои се врзуваат за колагенот и еластинот и ги слабеат.

- Advertisement -

Познато е дека белиот леб, тестенините и разните печива содржат јаглехидрати и шеќери, па би требало да се консумираат во умерени количини.

Доколку сакате да го забавите процесот на стареење, би требало максимално да го намалите внесот на шеќер, се наведува во извештајот на Фредерик Брант, еден од најпознатите дерматолози во САД.

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!