Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

- Advertisement -

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските, тогаш треба секојдневно да консумирате по една шака суви сливи.Освен што се вкусни и ќе ве заситат, тие се одлични за зачувување на коските, се наведува во резултатите на новата студија.

Истражувањето било спроведено од страна на програмата за интегративна биомедицина и психологија на Универзитетот во Пенсилванија оваа година, а во истото биле вклучени жени кои се наоѓале во постменопауза и биле поделени во 3 групи: првата група воопшто не консумирала суви сливи, втората консумирала по 6 на ден и третата по 12 во текот на денот.Главниот автор на студијата, д-р Јанхави Демани објаснил:

„Резултатите кои ги добивме упатуваат дека консумацијата на 6 до 12 суви сливи дневно ја намалува можноста за појава на воспалителни процеси кои придонесуваат за губење на коскената маса кај жените по менопауза“.

- Advertisement -

Демани додава и дека оваа студија укажува дека сувите сливи можат да бидат намирница која спречува појава на воспаленија.

Овошјето и зеленчукот кои се богати со биоактивни состојки како здрави киселини, флавоноиди и каротеноиди можат да помогнат во борбата против остеопороза.„Сувите сливи содржат полифеноли кои можат да ги намалат последиците од воспаленијата и оксидативниот стрес кој придонесува за загуба на коскената маса“, вели Келси Сацман, нутриционистка.

И додека сувите сливи се познати како супернамирница, имајте на ум дека содржат шеќер, па затоа е добро да ги комбинирате со протеини за да се спречи порастот на нивото на шеќер во крвта.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави