ЖЕНА ПРЕСПАЛА ВО МАНАСТИРОТ ОСТРОГ: Она што се случува таму навечер ќе го памтам до крајот на животот

- Advertisement -

ЖЕНА ПРЕСПАЛА ВО МАНАСТИРОТ ОСТРОГ: Она што се случува таму навечер ќе го памтам до крајот на животот

Ако некогаш сте слушнале дека не можете да одите во Острог кога сакате, но кога ќе ве покани свети Василиј, јас сум тука да потврдам дека ова е чиста вистина.

Веројатно веќе сте слушнале многу легенди и тврдења за манастирот Острог , а многу од нив биле сведоци на чудата на Свети Василије Острошки , чии свети мошти почиваат во овој манастир. Поради сите овие приказни, многумина на пат кон морето решаваат да го посетат Острог, но оние што остануваат таму да спијат во малцинство – поради времето, гужвите, брзаат … Сега ви кажуваме детално како изгледа, од гледна точка на една Белграѓанка која се врати од планините Острог полна со впечатоци.
„Прво, морам да ви кажам една работа – ако некогаш сте слушнале дека не можете да одите во Острог кога сакате , но кога ќе ве покани свети Василиј, јас сум тука да потврдам дека тоа е чиста вистина.

- Advertisement -

По неколкумесечно планирање и договарање за заминување, секој план пропадна. Или нема пари, или нема автобуски билети, или нема време, или времето е лошо … Секогаш нешто. Кога се откажав некое време, во вторникот пристигна повик како молња од ведро небо – Дали сакате да отидете во Острог во петок? Бесплатно е, ја поминуваме ноќта таму, заминуваме во петок навечер, се враќаме во недела навечер? Секако ќе! И еве го – одам, конечно, не ми требаат пари, и се наместив за бесплатен викенд!

Ноќното патување помина брзо, и одеднаш по 8 или 9 години, не се сеќавам повеќе, повторно ги видов контурите на планините Острог во далечина . Насмевка ми се рашири низ лицето, и додека нашиот мини-автобус нежно се прошета по патот полн со кривини, полека еден голем, бел храм сместен во самиот врв на нерамната планина, полека се наѕираше меѓу дрвјата.

Повремено, бев расеана од коментарите на возачот (Мајко мила, што е ова, ќе излетаме!) И моите придружници кои имаа мачнини од височина и искривување. Сакав да им кажам гласно: Еј луѓе, ништо не може да ви се случи тука!
Конечно, се искачивме до долниот манастир посветен на Света Троица . Оттаму, рече водачот на патот, кој сака, може да оди, кој не – возиме до горната порта. Се разбира, пеш!

И знаете – стрмно е, високо, има многу за одење, тешко е – особено за оние кои, како мене, најчесто седат во канцеларија. Сепак, моите двајца прекрасни придружници, кои ги сретнав на ова патување, и конечно стигнав жива и здрава, совладувајќи го каменото и нестабилно импровизирано скалило кое води низ шумата до Горниот манастир.

На портата на манастирот – најмалку 300 луѓе! Едвај успеавме да ги најдеме душеците и ќебињата и се сместивме меѓу стотиците луѓе собрани на пространиот бетон пред гостилницата, за да можеме да преспиеме една ноќ под голем храм.
Чекавме во ред да ги бакнеме моштите – цели 2 часа. Колоната се движеше многу бавно по тесното скалило што води до пештерата во која се чуваат моштите на Свети Василиј. Сонцето гореше во карпите, и имав страшна главоболка.

Се прашував дали ќе издржам, кога моите мисли исчезнаа сами и отидоа кај Свети Василиј. Во трепкање на окото (веројатно многу повеќе), се најдов во пештера и се поклонив на моштите на светецот. О, колку чудо ми помина главоболката ! Верувај ми, не ми верувај, не ми е грижа, знам!

По вечерната молитва, прошетав со нови пријатели и откривме колку се прекрасни, самопожртвувани монасите и девојките кои доброволно помагаат во Острог и колку се грижат да се сретнат со секого, на секого да му дадат бесплатна света вода и осветено масло , на секој што сака да го исповеда, прифаќа да ги бакне моштите …

Премногу уморни од патувањето, мислевме дека ќе легнеме во 8 – на крајот, се фатив како се качувам кон пештерата повторно во темнина, и еден од моите придружници чекаше ред за исповед.

Кога конечно се наместив на мојот дел од подлогата, веднаш заспав. Претходно тој ден, ги слушав луѓето што велат дека ќе замрзнеме , дека нема доволно ќебиња, дека дува ветер, ќе врне … И падна, за кратко време, но не се откажавме – ги покривме работите и чекавме да престане.

Да се ​​вратам на ноќта. Јас дури и не знам колку веќе спиев, кога ме разбуди ненадеен студ. Едвај ги отворив очите и видов нешто што беше толку врежано во мојата душа што веројатно ќе го паметам до крајот на животот.

Во куќата каде што живеам, се будев среде ноќ и гледав завеса на која играат гранките на дрвјата и ја користат уличната светлина за да направат разни форми, од кои се плашев кога бев мала. Овој пат, ги отворив очите и видов огромен камен џин, кој го покри целото мое видно поле.

Ми требаше момент да се сетам каде бев. Среде карпа – иконата на Свети Василиј, чие лице изгледаше како да ме гледа право во очи. Повеќе од тоа, голем бел сјаен крст. И не знам од што свети, нема светла. За жал, во моментот не ми падна на памет да фотографирам.

Студот го снема, повторно бев топло. Знаев дека ме чува огромна карпа, и јас и сите што спиеја мирно околу мене.
Сакав да кажам некому. Ја погледнав Јелена со насмевка – спиеше мирно.

Со истата насмевка, повторно потонав во сон, слушнав нешто што би можел да го опишам како меко тропање и благ удар на чекорите. Не сакав да ги отворам очите. Верувам кој беше. Знам кој беше.
И станав зошто ми беше ладно – ветрот дуваше тенко ќебе до мојот појас. Му бев благодарна што ме разбуди за да ја видам таа убавина, тој тон навидум суви и безживотни камења со блескава декорација одозгора, што преку ноќ станува горд, силен, непоколеблив чувар кој не ве дава на ништо и никому.

И на планината што ја чува Свети Василиј, се е можно – дури и за темјанушки и прекрасни розови цвеќиња што ги видов за прв пат во мојот живот да никнат од грубата, остра и стрмна карпа .

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави