ЖИВОТОТ ВРАЌА СЕ ШТО ПРАВИТЕ УШТЕ ПОБРУТАЛНО: Зошто не смеете да им згрешите на родителите…

- Advertisement -

ЖИВОТОТ ВРАЌА СЕ ШТО ПРАВИТЕ УШТЕ ПОБРУТАЛНО: Зошто не смеете да им згрешите на родителите…Еднаш одамна имаше една изнемоштена старица која, кога ѝ умре саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внуката.

Секој ден нејзиниот вид и слух се влошувале. Понекогаш рацете ѝ се тресеа толку многу што грашокот се тркалаше од чинијата до подот и супата се истураше од чашата. Синот и снаата не можеле да и помогнат, но биле изнервирани од нередот што го правела. И еден ден рекоа – што е многу, многу е, па ѝ поставија масичка во ќошот до плакарот за метла и ја оставија таму сама да ги јаде сите оброци.

За време на оброците, таа ги гледаше од другата страна на собата, со очите полни со солзи, но тие речиси и не зборуваа со неа, освен да ја караат кога ќе ја испушти лажицата или вилушката.

- Advertisement -

Една вечер, непосредно пред вечерата, мало девојче седеше на подот и си играше со коцки.“Што правиш?” – сериозно ја праша татко и.

„Ти и мама ти правам масичка“, одговори таа. „За да можеш да јадеш сам во аголот кога сум голем“.

Таткото и мајката останаа без зборови и се чинеше како цела вечност. И тогаш почнаа да плачат.

Во тој момент станаа свесни за тоа што го направиле и за тагата што ја предизвикале.

Таа вечер ја вратија старицата на вистинското место на големата маса и од тој ден таа секогаш јадеше со нив. И кога парче храна паднало на масата или вилушка залутала на подот, се чинеше дека на никого повеќе не му беше грижа.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!