Животот не ги мазел: Данило, самохран татко на пет дечиња проговори за тешкото секојдневие

- Advertisement -

Семејството Мутишиќ, самохран татко со пет мали деца, живее во многу тешки услови во пиротското село Темска. Благодарение на Здружението на граѓани на Иницијативата за развој и соработка и бројните донатори, Мутишиќ наскоро ќе се пресели во нов дом.

Распадната земјена куќа што протекува е домот на шестчленото семејство Мутишиќ од селото Темска. За пет деца и нивниот татко, ова е кујна, дневна и спална соба, а доколку е потребно и бања. Во куќата нема вода.

“Ми недостасува да имам посебна просторија, да имам бања, кујна и сè друго што другите деца го имаат. Одлично поминувам на училиште, сакам да одам на училиште и да учам. Секојдневно си ги работам домашните”, вели Андреа Мутичиќ

- Advertisement -

На неговата сестра Дијана и недостасува бања, како и соба, простор за учење каде како што вели таа со насмевка за да не и пречи на нејзините браќа.

Самохраниот татко Данило вели дека децата не се гладни, но дека им недостасува сè друго и зависат од помошта на добрите луѓе.

“Овде, каде што сме, условите се тешки. Не е лесно, мора да работиме напорно и да одиме напред, па што и да биде. Живееме од социјална помош, додаток за деца и од она што го работам приватно”, вели таткото Данило за РТС.рс.

Кога ги видоа условите во кои растат пет деца минатото лето, хуманитарната организација ИДЦ реши да им помогне. Со помош на донатор, компанија од Белград, која сака да остане анонимна, тие купија куќа во селото од 63 квадратни метри.

Марина Велев, ИДЦ, изјави: – Иако Данило е исклучително вреден татко, сепак е тешко да се најде работа и да се обезбеди поинаква иднина во овие услови.

Покрај тоа што решивме да купиме куќа, издвоивме дел од средствата и за реновирање на истата, пренесува Ртс.рс.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави