Започнете го денот со вода од краставица: Шест придобивки кои ви се потребни токму сега

- Advertisement -

Пиењето вода со краставица носи неверојатни придобивки за организмот, велат научниците. Се верува дека ова е новиот супер пијалок, кој е многу лесен за подготовка.

За да го направите, потребни ви се два литра вода, краставица, нане и лимон.

Исечете ја краставицата на тенки парчиња и ставете ја во сад со околу два литра вода. Додадете нане и парче лимон, а потоа оставете ја целата смеса во фрижидер преку ноќ.

- Advertisement -

После тоа може да се пие, без ограничување на количината што ја консумирате. Бидејќи краставицата содржи претежно вода, калориската содржина на половина порција зеленчук е 10-12 калории.

Зеленчукот е богат со витамини, особено А ​​и Ц, а содржи и минерали, вклучувајќи натриум, магнезиум, калиум, итн.

Еве неколку други придобивки од напитокот:

-Овој пијалок ќе ви помогне доколку сте на диета – водата од краставица ќе го намали чувството на глад.

Хидратација – благодарение на краставицата вашето тело ќе биде подобро хидрирано, работата на кардиоваскуларниот систем ќе се подобри и ќе трае, но не и на последно место – телото ќе се исчисти од насобраните токсини.

Подобра кожа – ако го пиете пијалокот секој ден, вашата кожа исто така ќе се чувствува подобро. По некое време од консумирање на пијалокот, ќе забележите дека кожата е помазна и еластична. На крај, но не и најмалку важно, краставицата е зеленчук кој содржи силициум диоксид – тој е основна компонента на сврзното ткиво.

Повеќе витамини и минерали – краставицата содржи витамини кои телото лесно ги апсорбира. Има голема количина на витамин Ц и А, исто така е зеленчук богат со растителни влакна.

Детоксикација – пијалокот е погоден за зајакнување на организмот при детоксикација.

Ќе го намали крвниот притисок, што исто така го намалува ризикот од болести како што се мозочен удар, срцев удар, проблеми со бубрезите, итн. Комбинацијата на калиум, магнезиум и натриум помага во регулирање на крвниот притисок.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави