Зачин што секој го има дома е лек за многу болести

- Advertisement -

Овој зачин сите го имаме дома, тој е лек за многу болести.
Сушениот бибер се користи долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како зачин се употребува плодот на ова растение, кој е во форма на мали зрна. Постојат повеќе видови на бибер, а се разликуваат по начинот на подготовката на зрното.

Бибер (латински Piper nigrum) е растение од семејството на Piperaceae. Потекнува од јужна Индија, но интензивно се одгледува и во други тропски предели. Виетнам е моментално најголем производител на бибер во светот. Во Европа, во античките времиња, пристигнувал со каравани и бил ценет исто како и златото. Во 1498 година Васко да Гама со брод го носи од Индија.

Благодарение на антибактериските својства, биберот се користи како природен конзерванс на храната. Претставува богат извор на манган, железо, калиум, витамин Ц, витамин К и растителни влакна.

- Advertisement -

Пиперинот е активна состојка на црниот бибер и благодарение на него се зголемува нивото на апсорпција на селенот, витаминот Б, бета каротинот како и другите важни состојки од храната која се внесува, со што се забрзува енергетскиот метаболизам во телото.

Како многу добар и успешен лек се покажал и кај луѓе што страдаат од дијареја, кила, од проблеми со срцето и кардиоваскуларниот систем, несоница, болки во зглобовите, болки и проблеми со забите, проблеми со црниот дроб, болки во ушите, како и проблеми со белите дробови и дишните патишта.

Единствено треба да се напомене дека не смеат да го употребуваат луѓе што имаат чир на желудник, и луѓе што имале операција на органите за варење.

Последни објави

Исчистете го организмот со оваа лековита смеса од кефир и брашно од хељда

Чистењето на организмот треба да го спроведувате најмалку еднаш во шест месеци, односно два пати годишно, бидејќи наталожените токсини можат да доведат до различни...

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден Мешавината од лен и вода помага...

Ослободете Го Вашето Тело Од Собраните Токсини, Исфрлете Го Песокот И Камењата Од Бубрезите

За подготовка на овој напиток ви се потребни само 2 состојки. Истражувањето покажало дека секоја 20-та личност пати од камен во бубрегот. Кога поминува низ...

Што се случува ако пиеме вода со јачмен секој ден?

Неговиот дневен внес ќе помогне да се одржи балансот на водата и да го засити организмот со витамини. Сите сме свесни дека треба да пиеме...

Вашиот јазик може да ви укаже дека страдате од подмолно заболување

Еден од најсигурните и антички методи за дијагностицирање на разни болести беше јазикот - неговата боја и чувствителност на различна храна и пијалоци. Тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!