Еве зошто не спиете: Оваа храна може опасно да ви го наруши сонот, ТРЕБА ДА ГИ ЗЕМЕТЕ ПРЕД СПИЕТЕ!

- Advertisement -

Одредена храна или некои состојки во храната лошо влијаат на нашето тело, што го нарушува процесот на спиење. Само избегнувајте ја оваа храна пред спиење и нема да имате проблеми со спиењето.

Кафе

Јасно е зошто не треба да пиете кафе пред спиење. Кофеинот во него „служи“ за будење на организмот, што секако нема да ви помогне да заспиете.

- Advertisement -

Алкохол

Друг пијалок што не треба да се консумира пред спиење. Бидејќи телото сака да го исфрли алкохолот што го земате – чаша или две пиво пред спиење само ќе ве „турка“ во тоалетот среде ноќ, можеби повеќе пати…

Сокови

Соковите претежно се полни со шеќер, што е добро за нашето тело доколку сакате да се движите, да го подобрите расположението или да ја подобрите концентрацијата, но го убива сонот.

Зеленчук

Иако се чини бесмислено – но некои зеленчуци не се добри за јадење пред спиење. Колку и да се здрави – нешто едноставно треба да се избегнува навечер. Ова првенствено се однесува на зеленчук кој тешко се вари, како пршута, брокула, зелка.

Слатки

Од истата причина што треба да се избегнуваат сокови – слатки треба да се избегнуваат и пред спиење. Големата содржина на шеќер ќе ве остави будни сигурно подолго отколку што планиравте. Ова е особено точно за чоколадото – кое го стимулира мозокот, го елиминира заморот и го забрзува метаболизмот – што е сè пожелно, но за почеток, а не за крај на денот.

“Тешка” храна

Терминот „тешка“ храна значи многу зачинета и мрсна храна. Ова е токму она што треба да се избегнува доцна во ноќта. Проблемот е во тоа што телото треба да вложи дополнителен напор за варење на ваков вид на храна, а тоа „потешко паѓа“ за време на спиењето. Така, ќе ве буди додека не се свари – што може да трае со часови.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави