Зошто искусните домаќини секогаш ставаат по една лажица од овој зачин при готвење ОРИЗ

- Advertisement -

Зошто искусните домаќини секогаш ставаат по една лажица од овој зачин при готвење ОРИЗ

Малите тајни во готвењето се способни да го претворат и наједноставното јадење во кулинарско ремек-дело. Ако сте нови во ова и сакате да ги допрете сите тие трикови за еден час, оваа статија ќе ви биде многу корисна. Ќе научите како можете да се погрижите оризот секогаш да е совршено сварен, како и многу други корисни совети.

Кои се тајните на добрата кулинарска волшебничка? Ќе започнеме со малата тајна за уникатно вкусен ориз. Ако додадете една лажичка оцет додека го вриете, зрната никогаш нема да се залепат. Сепак, ова не е единственото нешто што ќе го постигнете со додавање на кисел зачин.

- Advertisement -

Оцетот ќе го направи оризот уште побел и помек. Никогаш нема да биде хаос, без разлика како го подготвувате и какви други производи ќе му додадете.

Доколку подготвувате јадење во кое треба да додадете малку бело вино, а пијалокот го немате при рака, можете да се обидете да измешате малку шеќер и оцет. Овие две состојки успешно ќе го заменат белото вино и ќе му дадат на јадењето ненадминат вкус.

Се прашувате како да готвите најнежното и сочно месо? Постои еден трик кој ретко кој домаќинки се осмелуваат да го споделат. Станува збор за триење на месото со сода бикарбона. Направете го тоа и оставете го производот во фрижидер час или два. Потоа извадете го, измијте го под млаз вода и сварете го како што сте решиле. Нема да верувате, но на крајот ќе има многу подобар вкус и месото ќе биде неспоредливо нежно.

Кога правите палачинки, секогаш оставете го тестото половина – час да одмори. Така палачинките нема да се скршат додека ги вртите во тавчето или на сашата.

Секоја домаќинка треба да има свој арсенал на тајни и трикови кои ќе ги користи додека го поминува времето во кујната. Задолжително применете го напишаното во денешната статија и уверете се дека функционира.

Последни објави

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит...

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење Познато е дека јаболковиот оцет помага при слабеењето и топењето на маснотии. Тој е најпознатиот природен лек...

(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се...

„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат,...

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни...

На жената и зуело нешто под креветот, па откри дека нешто ЛАЗЕ под неа: Се појави невидена драма поради змија (ВИДЕО)

Звучи како сценарио за хорор филм Замислете како спиете на омилениот кауч и се будите со чувство како да не сте сами. Како некој да...

Поврзани објави

error: Content is protected !!