Зошто кашлицата и симптомите на настинка се влошуваат навечер? Доктори открија што никако да не правите, а еве што помага

- Advertisement -

Зошто кашлицата и симптомите на настинка се влошуваат навечер? Доктори открија што никако да не правите, а еве што помага.Официјално е сезона на настинки и грип, клиниките во Сбија се преполни со луѓе кои се жалат на високи температури кои не можат да ги симнат, болки во грлото, малаксаност и упорна кашлица што не им дозволува да спијат ноќе. Лекарите забележуваат дека во Србија е присутна тридемијата – комбинација од три различни вируси! Грипот, Ковид и респираторниот синцицијален вирус (РСВ) се судрија во исто време.

Според некои статистики, возрасен човек страда од настинка и грип во просек два до четири пати годишно, а кај повеќето болеста се јавува во зима. Она што е исто така типично за настинките е тоа што кашлицата, болките во мускулите и болките во грлото се влошуваат како што паѓа вечерта. Зошто се случува ова и како можеме да ги ублажиме овие симптоми?

Експертите велат дека има неколку причини, но главно одговорот лежи во деноноќниот ритам на телото, односно внатрешниот часовник на телото, пишува DailyMail. Речиси секоја наша телесна функција е „програмирана“ да функционира со својот максимален капацитет во одредени периоди од денот, но и да се намалува во други периоди.

- Advertisement -

Зошто настинките се влошуваат ноќе? Постојат неколку причини за овој феномен.

Кортизолот се намалува
На пример, кога сонцето заоѓа и телото ќе открие дека се приближува времето за спиење, мозокот ослободува помалку хормони на стрес како кортизол и им кажува на цревата да го забават варењето. Но, одредени клетки на имунолошкиот систем стануваат поактивни. Овие клетки се „дизајнирани“ да ловат и уништуваат патогени како што се вирусите. Оваа „борба“ предизвикува воспаление кое предизвикува интензивирање на симптомите на настинка.

„Имуните клетки можат да предизвикаат иритација и воспаление, што доведува до влошување на респираторните симптоми во текот на ноќта“, вели д-р Диего Хијано. Намалувањето на хормоните на стрес, како што е кортизолот, може да го влоши проблемот бидејќи може ефикасно да го смири воспалението.

Положба на телото
Експертите укажуваат и на уште еден важен фактор: едноставно, симптомите на кашлица и настинка се влошуваат кога ќе легнете. Тоа е затоа што слузта почнува да се акумулира во задниот дел на грлото, проблем што лекарите го нарекуваат синдром на постназално капнување.

„Во текот на денот, акумулацијата на слуз е помалку проблем бидејќи гравитацијата помага да се исцеди кога сте исправени и се движите“, вели д-р Хуан Чирибога-Хуртадо, специјалист за семејна медицина на Универзитетот во Јужна Калифорнија.

Недостаток на активност

Конечно, кога ќе падне вечер, помалку или воопшто не се вклучуваме во некои секојдневни активности кои нè одвлекуваат од кашлање. Резултатот е што повеќе се фокусираме на проблемот што не можеме да го решиме.

Како да заспиете?
Експертите препорачуваат едноставни „третмани“ како што се пиење големи количини течности, пред се чај, во текот на денот, кои ќе помогнат да се разреди слузта. Се препорачува и физиолошки спреј за носот, за да се исчисти.

Лекарите посочуваат дека не е во ред да се обидувате насила да ја спречите кашлицата.

„Нема никаква корист во обидот да се потисне кашлицата, бидејќи причината поради која кашламе е затоа што телото сфаќа дека треба да се ослободи од изворот на иритација“, вели д-р Аниндо Банерџи, специјалист за дишење.

Нашите луѓе користат многу билки, поточно билни чаеви кои помагаат при различни видови кашлица, важно е само да препознаете во која фаза сте – дали страдате од сува, полупродуктивна или продуктивна кашлица.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави