Имам 60 години, овој зелeнчук ми го врати видот и ги исчисти маснотиите од црниот дроб

- Advertisement -

Повеќето луѓе го ставаат своето здравје пред се и се целосно во право што го прават тоа. Здравје е најважна работа во животот и на неа секогаш треба да внимавате.

Цвеклото е европско црвенкаст зеленчук кое е не премногу омилено поради својот необичен вкус. Тоа е богато со есенцијални хранливи материи и нуди лековити својства.

Тоа може да ги отстрани маснотиите од црниот дроб и да спречи запушување на дебелото црево, како и да го подобри видот. Луѓетого користат за да излечат анемија и да го зајакнат кардиоваскуларниот систем затоа што е богато со железо и може да ја подобри циркулацијата.

- Advertisement -

Цвеклото содржи две ретки состојки со име бетаин и триптофан, кои го намалуваат стресот и г смируваат нервите, а исто така поседуваат и анти воспални и антиоксидални својства кои го прават цвеклото идеално оружје против карциномот.

Овој зеленчук воглавно се јаде свежо во вид на салати – еве ако можете да направите супер здрава салата од цвекло која ќе го подобри вашето целосно здравје.

Состојки:1) 2-3 цвекла 2) 2 главици кромид 3) маслиново масло 4) оцет 5) прстофат сол

Начин на подготовка: Излупете го цвеклото и варете го додека не омекне, а потоа и исецкајте го на парчиња и ставете го во чинија.

Напоменуваме дека цвеклото не мора да биде целосно сварено и меко. Може да се вари само 10 минути, доволно за да се дезинфицира, затоа што сепак расте во земја. Секако, цвеклото тогаш е тврдо, но такво можете ситно да го изрендате.
процесот повторете го со кромидот и доадете го во садот, потоа додадете малку масло, сол и оцет, и послужете ја вкусната салата.

Секојдневното конзумирање ќе го исчисти вашето дебело црево, црниот дроб и ќе ви го подобри видот.
Како што можете да видите, цвеклото е навистина здраво и хранливо, поради што би требало да стане дел од вашата секојдневна исхрана.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави