Имате ли вакви дупчиња на ушите: Многу се ретки, а еве што значат

- Advertisement -

Имате ли вакви дупчиња на ушите: Многу се ретки, а еве што значат.Само 0,1 до 0,9 проценти од луѓето ги имаат овие мали дупчиња на ушите, медицински познати и како preauricular pits. И не, тоа не се дупчиња од пирс.

Првично, овие дупчиња биле опишани во медицинската литература во 1864-та година.

Низ годините било забележано дека жените ги имаат почесто од мажите, како и дека почесто се појавуваат над десното уво, отколку на левото.

- Advertisement -

Но, зошто само ретки луѓе ги имаат, односно се раѓаат со нив?

Овие дупчиња се формираат уште додека бебето се оформува во утробата на мајката.

Не се сметаат за генетско нарушување или абнормалност. Се формираат само ако некој друг во историјата на семејството ги имал.

Откако ќе бидат забележани од докторот или родителот, задолжително е да се направат испитувања, бидејќи може да укажуваат на дополнителни компликации, како на пример абнормалности на бубрезите или внатрешното уво.

Исто така, може да бидат направени и проверки на слухот.

Овие дупчиња всушност се дополнителен синусен тракт веднаш под површината на кожата.

Сè додека не се појават симптоми како црвенило, оток или чешање, овие дупчиња нема потреба да се третираат медицински или да се отстрануваат.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!